منو
سبد خرید

شکوه شیعه ؛ سیری در زندگانی و فعالیت های آیت الله العظمی بروجردی

شکوه شیعه ؛ سیری در زندگانی و فعالیت های آیت الله العظمی بروجردی
درحال حاضر موجود نمی باشد
شکوه شیعه ؛ سیری در زندگانی و فعالیت های آیت الله العظمی بروجردی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133716 - 3/1
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 38
0 ریال

شکوه شیعه

نویسنده: محمدرضا تمری
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

مصور - سیری در زندگانی و فعالیت های آیت الله العظمی بروجردی

نقاط عطف سیاسی و اجتماعی شیعیان در طول تاریخ، پیوند محکمی با «مقبولیت» ، «قدرت» و «حضور» مرجعیت در جامعه داشته اند. به عبارت دیگر، در طول تاریخ حیات سیاسی و اجتماعی شیعه، هرگاه مرجعیت مقبولیت عام داشته، آن دوران به دوران شکفوایی مذهبی، سیاسی و اجتماعی شیعیان بدل گشته است.

مرجع تقلید در فرهنگ شیعی، اولا نایب امام زمان (عج) است، در ثانی سهم امام (ع) و خمس و زکات به او واگذار می شود و او در تخصیص این منابع مالی عظیم، به صلاحدید خود عمل می کند و در نهایت اینکه او قدرت تعیین تکلیف برای مقلدین دارد و میان عملی که به آن تکلیف می کند با امر الهی، پیوند برقرار می کند؛ لذا در جامعه از تجایگاه بالایی برخوردار است که نظیر آن جایگاه ، حتی برای پاپ در جوامع مسیحی و خلیف در ممالک سنی مذهب یا … قابل تصور نیست.

مرحوم حضرت آیت الله العظمی برورجردی (ره)، مرجع تقلید عصر خود بودند و به جهت برخورداری از مقبولیت عام، دوران پر خیر و برکت مرجعیت خود را به یکی از نقاط عطف سیاسی و اجتماعی شیعیان در طول تاریخ تبدیل کردند. این دوران، از جهاتی ، در عصر حاضر بی نظیر بوده است. از آنجا که ایشان مرجع یگانه عصر خویش بودند و اکثر مکلفین جامعه، ایشان را محل رجوع خود تشخیص داده بودند؛ لذا قدرت بسیج مردم در مواقع خاص را داشتند. همچنین واریز سهم امام (ع) .

سایر وجوهات شرعیه از اقصی نقاط جهان تشیع به حساب ایشان، قدرت اقتصادی بالایی را نیز برای ایشان مهیا ساخته بود و خدمات عمرانی، رفاهی و فرهنگی ای که با استفاده از این منابع مالی ارائه می شدند، در برخی از مواقع، حتی بیش از عملکرد دولت نمود داشت. نهایتا با توجه به ارتباط عمیق میان دیانت و سیاست در آموزه های مکتب تشیع، قدرت عمل ایشان، حکومت و شخص شاه را بیم ناک کرده بود؛ به همین دلیل شاه برای جلب رضایت ایشان از هیچ کوششی فروگذار نمی کرد و البته هر بار که این اصل را فراموش می کرد، از مرجعیت سیلی می خورد!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات