شکوه شاهنامه در آیینه ی تربیت و اخلاق پهلوانان

شکوه شاهنامه در آیینه ی تربیت و اخلاق پهلوانان

نویسنده: پرویز البرز
ناشر: دانشگاه الزهرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 493
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : عالی  ~  درحد نو
 

مروری بر کتاب 

همراه با فهرستی از صفات نقش آفرینان دروه پهلوانی

شاهنامه‌ی فردوسی علاوه بر آنکه ترجمانی از تاریخ پرافتخار ایران و شناسنامه‌ای معتبر از پیشینه‌ی فرهنگ و ملت ماست، کارنامه‌ی روشن تربیت و اخلاق و آیینه‌ی آرمان‌ها و مظاهر گوناگون زندگانی ملتی است که از نخستین طلایه‌داران فضیلت و آزادگی در جهان است.

چه، در آن سوی جنگ‌ها و چکاچک شمشیرها و مرگامرگ پهلوانان،  در شاهنامه ستیزی دیگر در گیرودار است، ستیزی بی‌امان میان نیکی و بدی و حق و باطل. باشد تا «آرمان‌های پارسایی» و گوهر شرف و فرزانگی در دل‌های بیدار و جان‌های پاک، پرورده آید و نیرومندترین هنجارهای اخلاق و تربیت، در ژرفای وجدان جامعه نشأت پذیرد...

تربیت قوای جسم و روان از دوران باستان در نزد ایرانیان ارزش والایی داشت ،این کار به ویژه نزد شاهان و درباریان گسترش داشت تا جایی که یونانیان قدیم برخی از الگوهای اخلاقی و هنرهای پهلوانی ، چون سوار کاری و تیر اندازی را از ایرانیان فرا گرفته بودند و این امور در میان یونان گسترش یافته بود .

فریدون پس از اگهی از نژاد و پیشینه خود ، به رهنمود سروش ایزدی که راز نابودی ضحّاک را به وی آموخت همچنین به پایمردی کاوه ی آهنگربه جنگ ضحّاک اهریمن سرشت می رود وپس از دست یافتن بر ضحّاک ، به رهنمود سروش بجای کشتن وی را درالبرز کوه با خواری به بند کشید تا سزای پستی ها و پلشتی های خود را ببیند بدینگونه فرمانروایی وی سرنگون شد .

فهرست

با سخنی از حکیم توس
پیشگفتار
اسفندیار
افراسیاب
الوا
بستور
 بهرام
بهمن
بیژن
پشنگ (= شیده)
 پشوتن
پولادوند
پیران ویسه
پیلسم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شکوه شاهنامه در آیینه ی تربیت و اخلاق پهلوانان

  • 0ریال

برچسب ها: ابوالقاسم فردوسی, پرویز البرز, مقالات ادبی, نقد ادبی, تاریخ ادبیات ایران, تاریخ فرهنگی ایران, اساطیر ایران, شاهنامه, اخلاق پهلوانی, کتاب شکوه شاهنامه در آیینه ی تربیت و اخلاق پهلوانان