كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شکنجه و قتل ژان پل مارا به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون به کارگردانی مارکی دوساد

شکنجه و قتل ژان پل مارا به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون به کارگردانی مارکی دوساد 

نویسنده: پیتر اولریش وایس
مترجم: 
سیدمحمد نجفی
ناشر: نیلا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

نمایشنامه در تیمارستانی اجرا می‌شود که افراد آن متشکل‌اند از بیماران روانی و افراد غیر روانی که جامعه رفتارشان را بر نمی‌تابد ;یعنی کسانی که به جرم خلاف‌های سیاسی جدی دستگیر شده‌اند ;جنایتکارانی که محاکمه‌شان در دادگاه عمومی, منافی تمایلات عموم است ;عاملان دسیسه‌های شوم و نظایر آن . به این ترتیب در نمایش‌نامه مناظره‌ای سیاسی بین((مارا)) و ((ساد)) درباره انقلاب فرانسه و رویدادهای بعد از آن رخ می‌دهد و 

طبق این فراداستان، در سال ۱۸۰۸ و در تیمارستان شارنتون پاریس، مارکی دوساد که نویسنده است، نمایشنامه‌ای را کارگردانی می‌کند که بازیگران آن از بیماران روانی انتخاب شده‌اند. موضوع نمایشی که ساد به صحنه آورده، انقلاب فرانسه است که محتوا و شیوه اجرایی اش باعث شورش تماشاگران می‌شود.

نمایشنامه ای که پیتر وایس نگاشته ، مبتنی بر دو شخصیت واقعی و نمایشی است : شخصیت نخست، مارکی دوساد، عجیب‌ترین پدیده در سنت ادبیات فرانسه، و دیگر شخصیت عمده در نمایشنامه ژان پل مارا است . سیمای برجسته انقلاب فرانسه است. موضوع این نمایشنامه کاملاً تخیلی است و تنها بر این حقیقت تکیه دارد که ساد در مراسم تدفین مارا به یاد او سخنرانی کرد.

فهرست

پیشینه تاریخی مارا ـ ساد / پیتر وایس
یادداشتی بر نسخه انگلیسی مارا ـ ساد / پیتر بروک
متن نمایشنامه/ پیتر وایس
مارا ـ ساد/ آرتو/ سوزان سونتاگ

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شکنجه و قتل ژان پل مارا به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون به کارگردانی مارکی دوساد

  • ناشر: نیلا
  • کد کتاب: 67714 - 108/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: پیتر اولریش وایس, سیدمحمد نجفی, نمایشنامه آلمانی, نقد ادبی, نمایشنامه, کتاب شکنجه و قتل ژان پل مارا به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون به کارگردانی مارکی دوساد