شکل گیری انقلاب اسلامی

شکل گیری انقلاب اسلامی

نویسنده: محسن میلانی
مترجم: مجتبی عطارزاده
ناشر: گام نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 6


مروری بر کتاب

از سلطنت پهلوی تا جمهوری اسلامی

به راستی زمینه‎های شکل‎گیری انقلاب اسلامی چه بوده و چه عواملی بر روند آن تأثیرگذار بوده‎اند؟ در بررسی روند شکل‎گیری یک انقلاب، نظریات متفاوتی مانند نظریه مارکس‌، نظریه بنتوم و نظریه جیمز دیویس به عنوان مدل‎های ساختاری در نظر گرفتهمی‎شوند. هر یک از این نظریه‎ها با توجه به نگاه خاص نظریه‎پرداز، به بخشی از زمینه‎ها و علل توجه دارند. انقلاب اسلامی ایران، انقلابی ‎چند عاملی و چند سویه است که برخی عوامل پیدایش آن تا پیش از این در هیچ انقلابی مؤثر نبوده‎اند.

چشم‎انداز نظریه جامعه‌شناسان‌ کلاسیک و مفاهیمی که ارائه می‌دهند نیز زمینه‌ای است‌که از آن می‌توان به نوعی و تنها بخشی از انقلاب اسلامی را تحلیل کرد. در مطالعه انقلاب ایران به رغم آن‎که ‌نظریه‌ها به‎طور مشخصی مورد استفاده یا آزمون تجربی با این انقلاب قرار نگرفته‌اند، اما از مفاهیم نظریه نویسندگان مذکور در توضیح این انقلاب استفاده شده است.

اغلب‎ تحلیل‏گران غربی با دیدگاه‎هایی یک سونگر، تحلیل‎های متفاوتی از انقلاب اسلامی ارائه کرده‎اند. رابرت لونی در کتاب‌ ریشه‌های اقتصادی انقلاب ایران‌ توضیح می‌دهد که اصلاحات اقتصادی در ایران موفقیت‌آمیز نبود و حکومت نتوانست نارضایتی مردم را که ناشی از بی‌عدالتی و جابه‏جایی اجتماعی کوتاه مدت با برنامه‌های اقتصادی مبتنی بر استراتژی‌ توسعه بود،‌ تشخیص دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شکل گیری انقلاب اسلامی

  • ناشر: گام نو
  • کد کتاب: 107288 - 74/5
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال
  • 650,000ریال

برچسب ها: محسن میلانی, مجتبی عطارزاده, انقلاب ایران, تاریخ سیاسی ایران, جمهوری اسلامی, پهلوی, کتاب شکل گیری انقلاب اسلامی