کتاب شکست شاهانه ؛ روانشناسی شخصیت شاه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات طرح نو

شکست شاهانه

نویسنده: ماروین زونیس
مترجم: عباس مخبر
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 620
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب
روانشناسی شخصیت شاه

کتاب مزبور بررسی و تلاشی دارد روانشناختانه از شخصیت محمدرضا پهلوی (شاه) از کودکی تا مرگ و رابطه این شخصیت با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران.در این کتاب ادعا می‌گردد که شاه به دلایل بسیار زیادی دچار نوعی از کمبود شخصیتی بوده که بر اساس آن فرد به دیگران وابسته می‌گردد.

بر اساس ادعای نویسنده مهم‌ترین این دیگران عبارت بودند از رضاشاه، اشرف پهلوی، تاج الملوک مادر شاه، ارنست پرون، اسدالله علم و حسین فردوست (دوستان دوره کودکی)، فرح پهلوی، و در نهایت دولت آمریکا و در ادامه چنین نتیجه می‌گیرد که شاه در دوره انقلاب به هیچیک از این سرچشمه‌های روانی دسترسی (و یا اعتماد) نداشته است.

پدرش، ارنست پرون و علم پیش تر مرده بودند. اشرف در خارج از کشور بود. همسرش و فردوست کمتر مورد اعتماد بوده اند و سرانجام آمریکا دست از حمایت وی برداشته بوده است.در پاورقی‌های کتاب منابع بسیار زیادی مورد ارجاع قرار گرفته اند. لیکن مطالبی که چالش بر انگیزند اغلب یا به منبعی ارجاع نشده اند و یا به مصاحبه‌های شخصی با افراد غیرقابل معرفی ارجاع شده اند.ماروین زونیس پیش از این و در زمان حکومت شاه، کتاب برگزیدگان سیاسی ایران را در زمینه جامعه‌شناسی ایران تالیف نموده بوده است.

...اسداله علم; وى دوست مادامالعمر شاه بود و محمدرضا به هیچکس به اندازه او اعتماد نداشت. او مردى سرسخت و مصمم بود و در جریان سرکوبى قیام 15 خرداد 1342 مهمترین خدمت خود رابه شاه کرد.وى فرمانده هان نظامى را فراخوانده و گفته بود من می خواهم خیابان ها پاک شود. او به شاه جرأت مىداد. سرانجام علم نیز مبتلا به بیمارى سرطان شد و دو ماه قبل از آغاز انقلاب درگذشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شکست شاهانه ؛ روانشناسی شخصیت شاه

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 89269 - 25/2
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال
  • 380,000ریال

برچسب ها: ماروین زونیس, عباس مخبر, تاریخ سیاسی ایران, محمدرضا شاه, پهلوی, انقلاب ایران, جمهوری اسلامی, کتاب شکست شاهانه ؛ روانشناسی شخصیت شاه