کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
شوروی و نهضت انقلابی جنگل

شوروی و نهضت انقلابی جنگل

نویسنده: مصطفی شعاعیان
ناشر : ارژنگ

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 536
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1349 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

بی‌شک این کتاب یکی از کتاب‌های مهمی‌ست که درباره‌ی جنگل و جمهوری گیلان و عروج و سقوط میرزا و یارانش نوشته شده است

بولشویکها برای توسعه انقلاب در شرق ، به تجدید نظرهای ایدئولوژیک هم نیاز داشتند. این مناطق اساساً فاقد شرایط عینی لازم برای انقلاب سوسیالیستی بود، ولی توقف توسعه انقلاب در غرب ، بولشویکها را به سوی شرق و ممالک اسلامی متوجه ساخته بود.

لنین ضرورت اتحاد موقت با نهضتهای ملی در شرق را مطرح کرد. به این ترتیب کمونیستهای ایرانی نیز از سوی مرکزیت سیاسی کمونیسم مجوز فعالیت دریافت کردند. بر این اساس ، فعالیت بولشویکهای ایرانی که در نهضت جنگل * در کنار میرزا کوچک خان جنگلی فعالیت می کردند، مورد تأیید دولت روسیه قرار گرفت . بولشویکهای ایرانی که با میرزا کوچک خان همکاری می کردند، قبلاً در باکو فعال بودند.

آنها به بولشویکها قول داده بودند که در صورت برخورداری از حمایت آنان ، در جنگ با روسهای سفید و بیگانگان به آنها کمک کنند. اولین تجربه مداخله نظامی روسیه در نهضت جنگل بود. این نهضت که ابتدا جنبه ضد انگلیسی داشت ، با ورود نیروهای نظامی بولشویک و ارتش سرخ استحکام بیشتری یافت . میرزاکوچک خان از مشروطه خواهان و عضو کمیته اتحاد اسلام بود .

او تحت تأثیر شعارهای ظلم ستیز بولشویکها با آنها متحد شد و در ۱۸ خرداد ۱۲۹۹ در شهر رشت جمهوری گیلان را تأسیس کرد . با گذشت زمانی کوتاه ، اختلاف میان میرزا و متحدان بولشویک او بالا گرفت و سرانجام در تیرماه ۱۲۹۹ او از رهبری جمهوری استعفا کرد و به جنگل پناه برد.

بولشویکهای ایرانی معتقد بودند که ایران یک کشور سرمایه داری است که در شرایط انقلاب سوسیالیستی قرار گرفته است . آنها در شهرهای گیلان به مصادره اموال مردم و تلاش برای محو باورهای مذهبی دست زدند. این اقدامات در شرایطی صورت می گرفت که در نخستین مذاکرات میرزاکوچک خان و بولشویکها عدم اجرای اصول کمونیسم مورد تأکید او قرار گرفته بود .

این تندروی بولشویکهای ایرانی بعدها از سوی رهبران اتحاد شوروی نیز مورد انتقاد قرار گرفت ، ولی رهبران روسیه در ۱۳۰۰ ش به توسعه روابط بازرگانی با ایران آندره روتشتین ، سفیر روسیه در تهران ، بصراحت خواستار قطع عملیات انقلابی از سوی میرزاکوچک خان شده بود ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شوروی و نهضت انقلابی جنگل

  • ناشر: ارژنگ
  • کد کتاب: 107842 - 46/4
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال

برچسب ها: مصطفی شعاعیان, میرزا کوچک, نهضت جنگل, تاریخ سیاسی ایران, شوروی, قاجار, کتاب های نایاب, کتاب شوروی و نهضت انقلابی جنگل