منو
سبد خرید

شورای انقلاب اسلامی ایران

شورای انقلاب اسلامی ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
شورای انقلاب اسلامی ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133724 - 3/1
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 15
0 ریال

شورای انقلاب اسلامی ایران

نویسنده: مجید سائلی کرده ده
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 
دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اندیشه ی تشکیل شورای انقلاب، از زمانی که زنگ پیروزی انقلاب به صدا درآمد و افق روشن پیروزی جلوه گر شد، در ذهن و اندیشه ی رهبران نهضت و به ویژه حضرت امام شکل گرفت. آنان، نیک می دانستند که فردای پیروزی با تمام حلاوت و شیرینی خود، آغاز مسیری سخت و دشوار است. بیم آن می رفت که شیرینی پیروزی، طعمه ی هرج و مرج ها و آشفتگی ها شده، تا مدت ها امور مملکت به سامان نرسد. این دغدغه ها سبب شد که در گرما گرم اوج گرفتن مبارزات مردم، شورای انقلاب با ترکیبی از چهره های شاخص و برجستهی نهضت و افراد مورد اعتماد رهبری نهضت شکل بگیرد.

این شورا چنان که از نامش برمی آید، به اقتضای شرایط انقلاب و با کار ویژه ها و اهدافی مناسب همین مسایل تشکیل شد که باید با سرعت عمل و تدبیر و درایت انقلابی، اوضاع را کنترل می نمود؛ به تنهایی در مقام قوه ی مقننه قانونگذاری کند، با دولت موقت که قایم مقام قوه ی مجریه بود، همکاری کند، در بحران های پی در پی و مختلف مشاور رهبری باشد و خلاصه مرجع رفع معضلات و عبور از بحران ها باشد. حیات 17 ماهه ی شورای انقلاب، آن هم در اوج بحران ها و گرفتاری های نظام نوپا و تازه تأسیس جمهوری اسلامی، به تنهایی روایتگر وجود روندهای فراوان، تغییر و تحلیلهای متعدد و خلاصه فراز و نشیبهای زیاد در حیات جمهوری اسلامی ایران می باشد.

از نگاه مورخان، سیاستمداران، جامعه شناسان، حقوقدانان و هر اندیشمندانی که به مطالعه ی مسایل ایران علاقه مند بودهاند، شورای انقلاب، بستری پردامنه و منبعی غنی برای بررسی و مطالعه می باشد. چگونگی تشکیل شورای انقلاب، ترکیب آن و تغییرات در ترکیب آن، اهداف و وظایف قانونی آن، کارکردها و کارنامه ی آن، همه مقولاتی ارزشمند و درخور تحقیق هستند. فضای سیاسی و حواشی مختلفی که شورای انقلاب را احاطه کرده بود، بر اهمیت و جایگاه تحقیق در این زمینه می افزاید.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای تحقق رسالت خود در تبیین تاریخ انقلاب اسلامی، بررسی و تحقیق درباره ی ابعاد و زوایای مختلف شورای انقلاب را به صورت پروژهای تحقیقاتی در دستور کار خود قرار داد که در نهایت به صورت کتاب حاضر به سرانجام رسیده است. امید است این اثر بتواند گوشه هایی از تاریخ معاصر و انقلاب اسلامی را روشن ساخته، مورد توجه و استفاده ی علاقه مندان قرار گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات