منو
سبد خرید

شهر و مدرنیته

شهر و مدرنیته
درحال حاضر موجود نمی باشد
شهر و مدرنیته
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 107894 - 28/4
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 22 = 30
0 ریال

شهر و مدرنیته

نویسنده: سیدمحسن حبیبی,شهرام پازوکی,مرتضی هادی جابری مقدم
ناشر: فرهنگستان هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 342
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب تاخوردگی دارد

 

مروری بر کتاب

شهرهای امروزه و شناخت ما از شهرهای موجود در اغلب کشورهای جهان، شناختی است در قالب شهر مدرن. در واقع شهرهای امروزی در دوران مدرنیته رشد و توسعه یافتند، به نحوی که امروزه تمام کشورها و مناطق جهان، هم بنا بر خواسته ی خودشان و هم بنا بر الزام بدل به شهرهای جدید و یا مدرن می شوند.

ویژگی های شهرهای امروزی، همه پیامدهای ظهور مدرنیته را به نمایش می گذارند. معماری و شهرسازی انجام شده و در حال انجام در شهرها و کشورهای امروزی چه در کشورهای غربی که مبنای نظری شهرسازی و معماری مدرن را باید در آن جا جستجو کرد، و چه در کشورهای دیگر جهان، از بارزترین اشکال نمایش حضور مدرنیته در کوچک ترین فضاهای زندگی است. از همین رو، برای شناخت شهرساز و معماری معاصر، باید به بررسی مبنای مدرنیته از آغاز تا به امروز بپردازیم. این امر، پیش نیاز هر گونه شهرشناسی در هر کشوری در دوران فعلی است.

از آن جا که گفته می شود، مبنای نظری شهرسازی و معماری مدرن را باید در فلسفه و آن هم در فلسفه ی غرب جستجو کرد، خاستگاه مدرنیته نیز در فلسفه ی جدید غرب است. دلیل این امر را می توان در میان نظریات فیلسوفان شرقی و غربی جست که همواره از یک اتوپیا یا آرمانشهر در میان آراءشان سخن می گفتند و مدینه ی فاضله ای را متصور می شدند. شهرسازی و معماری مدرن نیز، که امروزه به تمام جهان به عنوان امری غیرقابل امتناع تعمیم یافته است، از میان نظریات فیلسوفان غرب برمی خیزد.

کتاب «شهر و مدرنیته»، نوشته ی مرتضی هادی جابری مقدم، با مقدمه ی سید محسن حبیبی و شهرام پازوکی، از جمله آثار فارسی زبانی است که در رابطه با شهر و مدرنیته، دو جزء لاینفک در معنای شهر امروزی، می پردازد. نویسنده سعی در آشنایی با فلسفه ی وجودی مدرنیته و نگاه از بالا به این چرخه و از منظر آن به مسائل شهرسازی معاصر دارد که از طریق آن می توان به نوعی شهرشناسی ایرانی نیز دست یافت.

این کتاب که به ریشه یابی مفهوم مدرنیته در خاستگاه آن فلسفه می پردازد، ابتدا با بیان اصول این مبحث و بیان نظری آن آغاز می گردد و مقدمه ای بسیار خوب برای وارد شدن به مباحث بعدی مربوط به شهر و مدرنیته و شهرسازی و معماری معاصر ایران و جهان است.

 فهرست

مقدمه
 حرف نخست
 جمله ی اول: کلمه اول
1.    مدرنیته، مدرنیسم، مدرنیزاسیون
2.    روح مدرنیته
3.    ماهیت سوبژکتیویته
 جمله ی اول: کلمه دوم
1.    ویژگی ها
2.    نقد
 جمله ی اول: کلمه سوم
1.    بازآفرینی
2.    جامعه ی مدنی، آیین شهروندی
 جمله دوم: کلمه ی چهارم
1.    اسفار سوژه
2.    اطوار ابژه
 جمله سوم: کلمه پنجم
1.    شرح شهر
2.    بازآفرینی شهر مدرن
 جمله چهارم: کلمه ششم
1.    سرزمین های جنوب
2. خیال و واقع
2.    مدرنیته و شهر ایرانی
 جمله پنجم: کلمه هفتم
1.    حرف اول و آخر
2.    کتابنامه فارسی و انگلیسی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات