كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شهر فرنگ

شهر فرنگ

نویسنده: توفیق الحکیم
مترجم: علی اکبر کسمائی
ناشر: ویراستار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

بیست و نه داستان کوتاه و نمایشنامه

آتش‌کار: معلومه که نه... تو راننده هستي... تو مسئولي... ولي اگه الان معلوم شد قرمزه... ايستگاه بسته است... يعني خطر... و تو مسئول پانصد نفرمسافري.
در اينجا آشنايي‌زدايي از رنگ چراغ يک گره دراماتيک را به وجود آورده است زيرا چراغ بايد هدايت‌‌‌گر قطار باشد اما اين چراغ خود باعث افزايش ضريب خطا شده است. بنابراين براي تعيين مسير حرکت قطار بايد ابتدا از خود چراغ ايهام‌زدايي شود و راننده براي اطلاع يافتن از رنگ چراغ قطار را متوقف مي‌کند. پيامد اين گره تا جايي پيش مي‌رود که کارکنان قطار دچار يک استيصال مي‌شوند و ناگزير از مسافران ياري مي‌خواند. هر مسافر بنا بر احساس خود از واقعيت موجود، تفسيري ارائه مي‌كند. 

راننده: اون نور رو مي‌بينيد؟
زن1: بله... . خوب مي‌بينم.
راننده: بفرماييد چه رنگيه؟
زن1: قرمز!
آتش‌کار: خدا رو شکر!
راننده: تو ساکت شو‌! قرمزه‌؟ مطمئن هستيد؟
زن: کاملاً مطمئنم!
راننده: عجيبه!
آتش‌کار: حالا نظرت چيه؟
راننده‌: از ايشون هم بپرسم. 
آتش‌کار: بفرما!
راننده: ببخشيد خانم... نظر شما چيه؟
زن 2‌: سبز....

توفيق‌الحکيم بي‌شک يکي از نويسندگان حاذق ادبيات نمايشي عرب به شمار مي‌رود. آثار او به لحاظ کمي و کيفي قابل تحليل و بررسي است اما آنچه اين بررسي را با مانع مواجه مي‌کند، نبود منابع لازم براي امر پژوهش است، زيرا متأسفانه نگاه مترجمان تئاتر ايران به تئاتر غرب مانع از آن شده است تا به سرزمين‌هاي ديگر توجه کنند. از اين رو، تئاتر اعراب براي ما تا امروز ناشناخته مانده است. آنچه توفيق را در نظر غربيان نويسنده‌اي صاحب سبک و پيشرو و نام‌آور کرده است، نمايشنامة اهل‌الکهف است.

 او با آگاهي دقيق از اصول نمايش يونان باستان و اروپا به نوعي جامعه‌شناسي دست يافت که در آثارش به خوبي مشهود است . وي در اين نمايشنامه با الهام گرفتن از قرآن کريم و اخبار اسلامي و مسيحي، قصة اصحاب کهف را بازآفريني کرده و در اين بازآفريني، به غلبة زمان بر انسان پرداخته و سرانجام آدمي را تسليم عنصر پيچيدة زمان دانسته است...

«توفيق‌الحکيم در آثار خود دو چهره متفاوت و تا حدودي متناقض از خويش ارائه مي‌كند چهره‌اي ذهن‌گرا و گوشه‌نشيني که در دنياي دروني خويش زندگي مي‌کند و با جهان عيني و واقعي و زندگي روزمره مردم تفاوت فراوان دارد و تصويري ديگر با چهره‌اي فکاهي و طنز‌آلود که با ريشخند به انتقاد از نقص‌ها وکاستي‌هاي سياسي، اجتماعي، اخلاقي و اقتصادي جامعه مي‌پردازد. آنچه توفيق‌الحکيم را در بين عموم مردم عرب‌زبان مشهور ساخت، چهرة فکاهي و شوخ وي است که عموماً در نمايشنامه‌هاي «المسروح‌المجتمع» از خويش ترسيم مي‌‌كند. و آنچه که مدت‌هاي مديد بين ناقدان و پژوهشگران مسائل ادبي مناقشه‌انگيز بوده است، چهره ذهن‌گرا و دروني اوست... اين تصوير را توفيق در نمايشنامه‌‌هاي ذهني خود مرسوم به «المسروح ذهني» از خود ارائه مي‌كند.توفيق‌الحکيم تنها با چهره دوم در نزد ايرانيان شناخته شده است. علت آن هم نمايشنامه‌هايي است که از او انتشار يافته است.

رجاء‌النقاش ناقد مصري در کتاب ادباي معاصرون چاپ سال 1971 مي‌نويسد: اگر زندگي توفيق‌الحکيم را در مراحل مختلف آن در نظر آوريم، مي‌بينيم وي نويسنده‌اي داراي سرشت هنري و فکري حساس که در برابر انديشه‌ها و رويدادهاي محيط اجتماعي خود سريع‌التأثير است هرگونه دعوت و حرکت بزرگ فکري و هنري که در مرحله‌اي از مراحل زندگي سياسي و ادبي مصر از سال1919 تا کنون پديد آمده در آثار توفيق‌الحکيم بازتاب داشته است... اگر بخواهيم در ميان اديبان و متفکران و هنرمندان معاصر مصري شخصيتي را پيدا کنيم که همه رويدادهاي عمدة سياسي و فرهنگي مصر از سال 1919 تا کنون در آثار او بازتاب يافته باشد نزديك‌تر و بهتر از توفيق‌الحکيم کسي را پيدا نمي‌کنيم.

اشخاص بازي در نمايشنامه قطار بر اساس حرفه و جنسيت نام‌گذاري مي‌شوند که هر دو از ماهيت مادي برخوردار است. که در نقطه مقابل جهان معنا قرار مي‌گيرد. تقابل اين دو جهان در نگرش توفيق‌الحکيم جايگاه گسترده‌اي دارد. «ما بزرگ‌ترها ديگر قادر نيستيم که در عالم معني زندگي کنيم حقايق در نظر ما خيلي کوچک شده است و ما جز حدود خارجي آن را نمي‌توانيم ببينيم و نمي‌توانيم در مواد و اشيا، روحي از خود بدميم. اين نگاه تقابل نيز در بسياري از نويسندگان ابزورد تأمل‌پذير است. «يونسکو به عکس بکت به روابط اجتماعي انسان به‌ويژه طبقه متوسط و وضعيت خانوادگي آن توجه دارد در غالب آثار او دو مايه اصلي را مي‌توان مشاهده کرد: سرشت رو به زوال ماده‌گرايي، جامعه سرمايه‌داري، تنهايي و انزواي فرد... . يونسکو در تمام آثارش کليشه‌ها، ايدئولوژي‌ها و ماده‌گرايي را تحقير مي‌کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شهر فرنگ

  • ناشر: ویراستار
  • کد کتاب: 104582 - 106/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال
  • 170,000ریال

برچسب ها: توفیق الحکیم, علی اکبر کسمائی, داستان های مصری, داستان های کوتاه عربی, داستان های کوتاه مصری, کتاب شهر فرنگ