کتاب شهر اسلامی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شهر اسلامی

نویسنده: پروفسور نجم الدین بمات
مترجم: محمد حسین حلیمی
ناشر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 273
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مصور - رنگی - چاپ گلاسه

زندگی مردم در شهرهای اسلامی و معماری خاص این شهرها همواره مورد توجه نقاشان، عکاسان و هنرمندان بوده و در آثار مختلفی توجه به این بناها مشهود است. کتاب «شهر اسلامی» در هجده بخش با نام‌های؛ «جهت نگاه»، «آب‌وخاک»، «چهره شهر»، «مسجد و بازار»، «کاخ»، «خانه شخصی»، «خصوصیات شهر»، «شهری در اسلام»، «مکه یا پایان سفر»، «نور علی نور»، «مدینه»، «بیت‌المقدس»، «مسجد»، «باغ عدن و باغ‌های خوشبختی»، «توپکاپی»، «عالم مرگ» و «اسامی عکاسان» تدوین شده و در آن تصاویر بدیع و زیبایی از این شهرها درج شده است.

«شهر اسلامی» بر اساس مسجد مرکزیت داده‌ شده و آن نیز به جهت مکه جهت یافته است. در اطراف مسجد مراکز آموزشی، دارالحکمه، بازار چهارسوق و دورتادور آن‌جا خانه‌ها قرار داشتند. جمعیت متراکم، و اتحاد و گرمی خاصی در جامعه حکم‌فرما بوده است.

دانش و زندگی باهم توام بود و هنرهای سنتی و محصولات دستی یکی از منابع خوب درآمد محسوب می‌گردید. نمازهای یومیه اوقات روز را مشخص می‌کرد و مسجد پناهگاه ضعفا و محل تجمع و ارتباط بود و باغ‌ها نیز معرف تجمل اشراف بود. غریبه‌ها در این شهر تحت حمایت قانونی بودند که بسیار والاتر از قوانین انسانی قرار داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شهر اسلامی

  • 0ریال

برچسب ها: پروفسور نجم الدین بمات, محمد حسین حلیمی, منیژه اسلامبولچی, بلاد اسلامی, معماری, معماری اسلامی, شهرهای اسلامی, عکاسی, تاریخ و جغزافیای اسلامی, تاریخ اجتماعی, کتب نفیس, کتاب شهر اسلامی