کتاب شهرنشینی در خاورمیانه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات نشر نی

شهرنشینی در خاورمیانه

نویسنده: وینسنت فرانسیس کاستلو
مترجم: پرویز پیران,عبدالعلی رضایی
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 2 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

یکی از مسائلی که همواره مورد توجه پژوهندگان جامعه‌شناسی تاریخی بوده است چگونگی پیدایش شهرنشینی و رشد بنیان‌ها، ساخت‌ها و نهادهای جامعه‌ی شهری و نیز انواع روابط و پیوندهای زندگی شهری با زندگی روستایی، روابط جامعه‌ی شهری با نظام جامعه‌ی بزرگ‌تری که آن را دربرگرفته است و سرانجام انواع اجتماعات شهری است.

شهرهای خاورمیانه چه در دوران باستان و چه در دوره‌ی اسلامی، ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را هم از شهرهای رومی و یونانی عهد باستان و هم از شهرهای فئودالی اروپا در قرون وسطی متمایز می‌کند.نخست اینکه، تقسیم‌کار صنعتی و کشاورزی در شرق به‌طور مشخص تکامل پیدا نکرده و در نتیجه وحدت صنایع دستی و کشاورزی در اجتماع ده شالوده‌ی اقتصادی این جوامع را تشکیل می‌داده است. دوم اینکه جامعه‌ی بزرگ و در نتیجه شهرها که قرارگاه کارگزاران اداری حکومت بوده‌اند، از نظر اقتصادی به اجتماعات کوچک ایلی و روستایی متکی بوده‌اند. سوم اینکه، تسلط دستگاه حکومت بر اجتماعات روستایی و ایلی از یک سو و بر اصناف شهری از سوی دیگر، خواه به‌صورت متمرکز یا به‌صورت پراکنده، همراه با هم‌بستگی صنایع دستی و کشاورزی در شهر و ده از کشاکش میان اجتماعات شهری و روستایی جلوگیری می‌کرد. 

چهارم اینکه، نبود کشاکش میان شهر و ده و موانعی که نظام در برابر رشد بورژوازی مستقل می‌نهاد از بالندگی شالوده‌ی اقتصادی، اجتماعی در شهرهای شرقی جلوگیری می‌کرد و سرانجام برخلاف شهرهای عهد باستان که متکی به استثمار شهروندان از بردگان بود و نیز برخلاف شهرهای قرون وسطی که متکی بر استثمار شهروندان استادکار و بازرگان از شاگردان، کارآموزان و کارگران دوره‌گرد بود، بنیاد شهرهای شرقی بر استثمار فرمانروای آسیایی و نزدیکان و اطرافیان، کارگزاران اداری و بازرگانان وابسته به وی از توده‌های شهری و روستایی متکی بود. این گروه‌های استثمارگر که در شهر زندگی می‌کنند، حقوق شهروندی ندارند.

فهرست 

محیط طبیعی و جامعه در خاورمیانه
-جامعه شهری ماقبل صنعتی در خاورمیانه
-توسعه شهری معاصر
-مهاجرت از روستا به شهر
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شهرنشینی در خاورمیانه

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 47356 - 87/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: وینسنت فرانسیس کاستلو, پرویز پیران, عبدالعلی رضایی, شهرنشینی, تاریخ تمدن, تمدن خاورمیانه, خاورمیانه, مدنیت, جامعه شناسی خاورمیانه, معماری