منو
سبد خرید

شناخت و اخلاق در روانشناسی معاصر

شناخت و اخلاق در روانشناسی معاصر
درحال حاضر موجود نمی باشد
شناخت و اخلاق در روانشناسی معاصر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 98050- 115/2
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 17
0 ریال

شناخت و اخلاق در روانشناسی معاصر

نویسنده: منصور بیرامی - مریم حداد فرید
ناشر: هنر اول
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بیش از هزار سال است که روان شناسی با عنوان علم النفس و گاهی با عنوان اخلاق در مراکز علمی ایران تدریس شده است.از رازی و ابن سینا و ناصرخسرو تا صدرالمتالهین ملاصدرا همه و همه در آثار خود به این علم پرداخته اند.لکن، نگاهی ژرف نشان می دهد که همه این اندیشمندان به علم روان شناسی به عنوان شاخه ای از فلسفه پرداخته اند.گرچه، نگاه فلسفی نیز بارها و بارها پوست انداخته و بروز شده است، لکن امروز روان شناسی به عنوان یک علم مستقل معرفت شناسی و متدولوژی خاص خود را دارد.

امروزه رویکردشناختی، با عنوان روان‌شناسی شناختی مطرح می‌شود که به فرآیند کسب اطلاعات از جهان، بازنمایی، تبدیل آنها به دانش، و ذخیره و جهت‌دهی به آنها می‌پردازد. این نگاه به روان‌شناسی، همه فرآیندهای روان‌شناختی را دربرمی‌گیرد که در کتاب حاضر فقط به دو حوزه اصلی شناخت و اخلاق پرداخته شده است. رابطه شناخت و اخلاق به این گونه است که شناخت مقدم بر اخلاق است. به این ترتیب، اخلاق نیز از پردازش‌های شناختی تبعیت می‌کند. منظور از شناخت و اخلاق در روان‌شناختی معاصر، مفهوم رایج آن نیست، بلکه پرداختن به این مفاهیم بعد از زمان و نظریه‌های پیاژه مطرح است. پیاژه شناخت آدمی را به عنوان شکل ویژه‌ای از سازگاری زیستی ارگانیزم پیچیده با محیط پیچیده تلقی کرده، اما سیستم‌شناختی پیشنهادی او، سیستم بسیار فعالی بوده است.

پاره‌ای از مباحث کتاب عبارت‌اند از: رشدشناختی در سه منظر پیاژه، نوپیاژه‌ای و زمینه‌ای؛ طرح سنجش هویت نوجوانان ایرانی؛ تفاوت جنسی در رشد اخلاقی از دیدگاه پیشگامان رشد اخلاقی؛ و جنبه‌های اصلی و مراحل تحول فراشناخت، و راهکارهایی برای به کارگیری فراشناخت در نظام آموزش و پرورش.

 

فهرست

• رشد شناختی در سه منظر پیاژه، نوپیاژه ای و زمینه ای
• یافتن مطالعات مرتبط
• طرح سنجش هویت نوجوانان ایرانی
• تفاوت جنسی در رشد اخلاقی از دیدگاه پیشگامان رشد اخلاقی
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات