كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شناخت ذهن و زبان در گذر زمان

شناخت ذهن و زبان در گذر زمان

نویسنده: سید علی میرعمادی
ناشر: ورجاوند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 242
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ:

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

عمده تفکرات فلسفی در باب شناخت و زبان از سده های قبل ازمیلاد مسیح تا حدود قرن چهارم و اوایل قرن پنجم میلادی متوجه ریشه شناسی و پی بردن به منشاء دانش انسان بوده است .تصور عام براین بوده که حواس ا و دست آوردهای آن ها فریبنده اند و دانشی که از این راه حاصل می شود بی اعتبار است و نمی تواند ملاک تاملات و ادراکات ما باشد .نویسنده در کتاب بر آن است که با بهره‌گیری از اسناد و مدارک مکتوب از عصر پیدایش خط و نوشتار، مراحل تحول و تکامل مقوله‌های فلسفی را ـ که به نوعی نشانگر مسئله ذهنی، شناخت و زبان هستند ـ بررسی نماید .

بدین سان فصل نخست کتاب درباره پیدایش تفکرات فلسفی در باب شناخت، ذهن و ارتباط آن با یک دیگر است .مباحث فصل دوم به پیدایش تفکرات فلسفی در ارتباط با ذهن، شناخت و زبان در یونان باستان اختصاص یافته و فصل سوم درباره قرون وسطی و فلاسفه‌ای است که در این ارتباط سخن به میان آورده‌اند .نویسنده در فصل چهارم از فلاسفه قرون هفدهم و هجدهم میلادی، و ایده‌های آن یاد کرده و نظریات کسانی چون دکارت، هابز، هگل و کانت را در ارتباط با ذهن، شناخت و زبان معرفی کرده است .

در فصل پنجم تحولات فلسفی در ارتباط با شناخت، ذهن و زبان بررسی می‌شود .در این فصل دیدگاه اشخاصی چون برادلی، شوپنهاور، هوسرل، و جیمز در ارتباط با مقوله‌های یاد شده مطرح می‌گردد .فصل پایانی کتاب، مروری است بر دستاوردهای دانشمندان قرن بیستم در باب شناخت، ذهن و زبان که طی آن به تحولات زبان شناسی و دیدگاه‌ها و ابتکارات این قرن اشاره می‌شود . در انتهای کتاب بحثی با موضوع "احساس باوری یا احساس گرایی در تقابل عقل‌گرایی"، مطرح شده سپس واژه‌نامه انگلیسی به فارسی متن درج گردیده است .

فهرست

فصل اول - مقدمه
فصل دوم - پیدایش تفکرات فلسفی در باب شناخت ، ذهن و زبان و ارتباط آن با یکدیگر
فصل سوم - قرن هفدهم میلادی
فصل چهارم - قرن هجدهم میلادی
فصل پنجم - قرن نوزدهم و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شناخت ذهن و زبان در گذر زمان

  • ناشر: ورجاوند
  • کد کتاب: 100607 - 209/6
  • موجودی: در انبار
  • 220,000ریال

برچسب ها: سید علی میرعمادی, زبان شناسی, روانشناسی ذهن, فلسفه اجتماعی, فلسفه زبان, فلسفه غرب, تفکر, کتاب شناخت ذهن و زبان در گذر زمان