كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شناخت درمانی اختلال وسواس فکری عملی

شناخت درمانی اختلال وسواس فکری عملی

نویسنده: سابین ویلهلم - گایل استکی
مترجم: نگار اصغری پور - علی صاحبی
ناشر: سایه سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 448
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

راهنمای درمانگران

اگرچه پژوهشهای انجام شده طی سه دهه گذشته کارایی درمانهای دارویی و رفتاری را در مورد بیماران مبتلا به وسواس فکری عملی تأیید کرده‌اند، ولی نرخ بالای عود بیماری و پاسخ ندادن گروهی از بیماران به درمانهای یاد شده، موجب گردیده است که طی دهه گذشته شناخت رفتار درمانی این اختلال نیز توجه پژوهشگران را به خود جلب نماید.

اختلال وسواسی عملی چیست ؟

نگرانی ها و تردید ها و باورهای عجیب وغریب رد زندگی روزمره شایع هستند ، اما زمانی که شدت آنها زیاد باشند و ناراحتی قابل ملاحظه ای برای شخص ایجاد کنند ، تشخیص اختلال وسواس مطرح می شود . وسواس های فکری و عملی وقت گیر بوده و به طور بارز در عملکرد روزمره و شغلی ، فعالیت های اجتماعی معمول یا روابط تداخل می کند . بیمار مبتلا به این اختلال ممکن است دچار وسواس فکری ، وسواس عملی یا شکل توام آنها باشد .

فکر وسواسی ، یک فکر ، احساس ، عقیده یا مزاحم و تکرار شونده است . عمل وسواسی رفتار خود آگاه ، تکراری ، نظیر شمارش یا اجتناب است . فکر وسواسی موجب افزایش اضطراب فرد می گردد ، در حالیکه انجام اعمال وسواسی از اضطراب شخص می کاهد . معهذا وقتی شخص در مقابل عمل وسواسی مقاومت می کند اضطراب افزایش می یابد .

افکار و اعمال وسواس خصوصیات مشترکی دارند . یک فکر یا تکانه ، مصرانه و مبرم خود را وارد هوشیاری شخص می سازد ، احساس اضطراب شدید با تظاهر اصلی پدیده همراه شده و غالبا منجر به اقدامات تدافعی در مقابل فکر یا تکانه اولیه می گردد.

شخص به غیر منطقی بودن عمل خود واقف است ولی تقریبا نیمی از بیماران مقاومت کمی در مقابل عمل وسواسی خود نشان می دهند . گاهی افکار ، اعمال وسواسی ارزش فوق العاده ای برای بیمار پیدا می کنند . مثلا ممکن است بیمار شدیدا اصرار داشته باشد که " اگر بعضی از جملات را تکرارنکنم و یا اگر به سمت شیر آب نروم و آن را وارسی نکنم ، اتفاق های وحشتناکی می افتد " .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شناخت درمانی اختلال وسواس فکری عملی

  • 720,000ریال
  • 645,000ریال

برچسب ها: سابین ویلهلم, گایل استکی, نگار اصغری پور, علی صاحبی, روانشناسی وسواس, روانکاوی, کتاب شناخت درمانی اختلال وسواس فکری عملی