كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شناخت اساطیر ایران  بر اساس طومار نقالان

شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان

نویسنده: جابر عناصری
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 148
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 ~ 1370 - دوره چاپ: 4 

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی

طومار، نسخه های دست نویسی را گویند که به نقالی، و با بهره گیری از افسانه های مندرج در کتاب ها یا برگرفته از سینه مردم صاحب تجربه، خوانده می شده و خوانده می شود. از منابع اصلی نقالان و طومارنویسان شاهنامه فردوسی است که سرشار از داستان ها و تصویرهای حماسی و روایی مناسب با نقالی است.

در کتاب حاضر سعی بر شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان بوده است. بخش اول کتاب شامل چند داستان از اساطیر ایرانی است: ایران زریر، اسفندیار، گرشاسب، جمشید، بیژن و منیژه، و حکایت مرگ رستم. هر یک از داستان ها را می توان همچون حکایتی که نقالان نقل می کنند خواند و لذت و بهره برد.

در بخش دوم (پیوست) کتاب داستان هایی از شاهنامه برگزیده و روایت و تحلیل شده است. کیومرث و آرش و سیاوش از آن جمله اند. ادعای جابر عناصری در این کتاب این است که طومارها فقط اقتباس داستان کاتبان سخنور نیست و اغلب نقالان وقایع روزگار خود را نیز به هسته اصلی داستان های مکتوب می افزودند و از این رو، طومارها آینه عصر نقالان آن طومارها نیز هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 111797 - 111/5
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال
  • 108,000ریال

برچسب ها: جابر عناصری, اساطیر ایران, افسانه های ایرانی, تاریخ اساطیری ایران, ادبیات قدیم ایران, اسطوره های ایران, نقالی, کتاب شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان