شمعی در طوفان

شمعی در طوفان

نویسنده: محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: نامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 456
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ:

کیفیت : درحد نو ؛ لبه جلد کتاب تاخوردگی دارد

 

مروری بر کتاب

کتاب ؛ مجموعه مقالاتی است از استاد باستانی پاریزی است که عمدتا در باب فرهنگ، تاریخ، هویت ایرانی، زبان فارسی و نظایر آن به رشته تحریر درآمده است . برخی از نوشته‌ها در قالب خاطرات فراهم آمده است .

در پهنه تاریخ ایران یک عامل کارساز هست که هیچ گاه خود را نشان نداده است، و همیشه بوده است، و همیشه هست. این عامل همان دستی است که گهواره این قوم را که نام بردیم، و میلیون‌ها مردم دیگری را که نام برده نمی‌شوند، تکان داده است. نصف مردم مملکت ما که زنان باشند، در مقاطع حساس تاریخ، هویت ایرانی را مستدام نگاه داشته‌اند. و این دقیقه‌ای است که امروز هم چشم امید ایرانیان مقیم خارج کشور هم، در مورد نسل دوم و سومی که به دنیا می‌آیند، از جهت هویت ایرانی، به همین طبقه یعنی زنان که فداکاری بسیار کرده‌اند دوخته شده است.

گندم‌زار هویت ایرانی در مقابل طوفان‌ها خم می‌شود و گاهی هم سطح زمین هم خم می‌شود، ولی اندکی بعد که طوفان فرونشست، باز در برابر آفتاب حیات بخش جان تازه می‌کند و ساقه می‌افرازد و خوشه می‌کند و خرمن می‌بخشد......

ده پانزده سال پیش- که طبق معمول سر پری به پاریس زده بودم- یک روز هم ولایتی صاحب ذوق پر محبت- آقای دکتر محمدعلی امین زاده( امینی) گفت:
امشب، در «پاریزی»- یک پاریزی، مهمان خواهد بود- و بعد دست مرا گرفت و به ایستگاه مرکزی بزرگ پاریس- گاردونورد رفتیم. و در آنجا، از میان صدها خط آهن که مثل خطوط راه راه الیجه های ترکی به موازات هم قرار گرفته بودند- که هر راهش برد، دل را به راهی. قطاری را برگزیدیم و وقتی به سی کیلومتری شمال غربی پاریس رسیدیم، برابر تابلوی بزرگ ایستگاهی توقف کردیم که در کمال وضوح به خط درشت لاتین نوشته بود:
- Parisi(= پاریزی) ما به مقصد رسیده بودیم. کعبه مقصد کجا و، ما کجاها می رویم؟ ....

فهرست

زنده زاینده رود (یادواره امیر قلی امینی)
بینوایان در وطن غریب
معادله سه مجهولی
برز کوه فردوسی و تم هزار مردی
همزیستی در گهواره
گندمزار هویت ایرانی
ترجمه مقاله بینوایان (به زبان فرانسه)
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شمعی در طوفان

  • ناشر: نامک
  • کد کتاب: 116534 - 111/2
  • موجودی: در انبار
  • 335,000ریال
  • 250,000ریال

برچسب ها: محمد ابراهیم باستانی پاریزی, مقالات ادبی, مقالات تاریخی, داستان های کوتاه فارسی, حکایات, کتاب شمعی در طوفان