شمس و طغرا ؛ متن کامل ؛ دو جلدی

شمس و طغری

نویسنده: محمد باقر خسروی
ناشر: سمیر - کوثر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1146
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ:


مروری بر کتاب

ماجرای دل انگیز آبش خاتون ، عروس هولاکوخان

شمس و طغرا نخستین رمان ایرانی است که میرزا محمدباقر خسروی از شاهزادگان قاجار آنرا در سال 1287 نگاشته است .در این اثر دوره آشفته حمله مغول به ایران ترسیم شده‌است و با اینکه زمینه اثر تاریخی است اما مولف آن را با روایت داستانی عاشقانه و گیرا، که سرشار از ماجراهای هیجان آفرین است همراه کرده است .این کتاب از اولین نمونه های رمان تاریخی در زبان فارسی است که حدود صد سال پیش نوشته شده است.

این کتاب تاریخ مجملی است از وقایع بیست و چهار ساله فارس و زمان پادشاهی آبش خاتون اخر اتابک از سلسله سلغریان . در حقیقت این رمان، تصویری از زندگی اجتماعی مردم فارس و حوادث قرن هفتم هجری در این منطقه را ارائه می دهد.

«شمس و طغرا» رمانی است که آمیخته با بعض وقایع تاریخی و مطالب جغرافی و دقایق اخلاقی که مولف آن در سنه 1325 هجری در موقعی که شهر کرمانشاه، وطن او، به واسطه تهاجم اغراض فاسده و تراکم شرور و فتن و تطاول اشرار و اوباش بکلی منقلب و مضطرب گشته و باب قتل و غارت و هتک ناموس در آن مفتوح و راه اسایش و صون مال و جان و ابرو از آن مسدود امده (قراراً من الفتنه) عیالات خود را برداشته به یک از دهات دوراز شهر رفته ، درنهایت ملالت و افسوس به حال وطن عزیز و ابنای وطن خود به سر می برد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شمس و طغرا ؛ متن کامل ؛ دو جلدی

  • ناشر: سمیر
  • کد کتاب: 86471 - 205/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد باقر خسروی, داستان های فارسی, رمان تاریخی, داستان های تاریخی, کتاب شمس و طغرا, شمس و طغری