کتاب شمس تبریزی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات فرهنگ نشر نو

شمس تبریزی

نویسنده: محمدعلی موحد
ناشر: فرهنگ نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مقالات شمس تبریزی، مجموعه‌ای از سخنان و حکایات نغز و دلپذیر است که در دوران اقامت شمس تبریزی در قونیه (از سال ۶۴۲ تا ۶۴۳ و پس از غیبتی کوتاه از سال ۶۴۴ تا ۶۴۵ قمری) بر زبان وی جاری شده، و پس از او توسط مریدان مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به‌صورت یادداشت‌هایی پراکنده جمع‌آوری شده‌است.

مطالب موجود در مقالات شمس را می‌توان به بخش‌هایی چون :شخصیت و زندگی و خانواده شمس،رابطه شمس با مولانا،قصه‌ها و حکایات،یادکرد بزرگان و آموزه‌ها تقسیم کرد.

شمس تبریزی نوشتهٔ دکتر محمدعلی موحد را نشرنو با ویراستی جدید به دوستداران شمس تقدیم کرده است. 
مؤلف در این کتاب ابتدا به سابقهٔ فارسی دَری در آذربایجان، صوفیان آن سرزمین، اوضاع سیاسی آن دیار و حملهٔ مغولان به تبریز می‌پردازد و در ادامه نام و نشان شمس، تحولات روحی او، و سیر زندگانی وی را برمی‌رسد و سپس بزرگان آن روزگار را معرفی می‌کند.

شرح سفر شمس به قونیه و آشنایی با مولانا مباحث بعدی کتاب‌اند. نویسنده در ادامه تصویر مولانا در مقالات شمس و تصویر شمس در کلام مولانا را می‌کاود. کتاب با توصیف «جهان شادمانهٔ شمس» پی گرفته می‌شود و با «غروب خورشید»، شرح رحلت شمس به دیار باقی، پایان می‌پذیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شمس تبریزی

  • 480,000ریال
  • 420,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), محمدعلی موحد, اشعار عرفانی, نقد شعر, مولانا, شمس تبریز, عرفان اسلامی, تصوف, مولویه, کتاب شمس تبریزی