كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شعور قلم

شعور قلم

نویسنده: رشید کاکاوند
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 132
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

درباره تاریخ بیهقی و خالق آن همراه با گزیده تاریخ بیهقی

بی تردید هیچ کتاب تاریخ در فرهنگ ما،اعتبار ادبی تاریخ بیهقی را ندارد ؛ تاریخی که آگاهی ، امانتداری و احساس نویسنده و به تعبیری شعور قلم بیهقی در آن آشکار است و «انسان» در هر سطر آن رعایت شده است. خواجه ابوالفضل محمدبن‌حسین بیهقی در سال 385 هجری قمری در ده حارث آباد بیهق (سبزوار قدیم) به دنیا آمد. پدرش از خواجگان به شمار می‌آمد و با بزرگان عصر نشست و برخاست داشت.

ابوالفضل در سال‌های نخست در قصبۀ بیهق و سپس در شهر نیشابور به تحصیل علم پرداخت. در سال 412 هجری قمری از نیشابور به غزنین رفت و با سمت دبیری وارد دیوان رسالت سلطان محمود غزنوی شد. ابوالفضل بیهقی با شایستگی، استعداد و عشقی که به نویسندگی داشت خیلی زود به دستیاری خواجه بونصر مشکان انتخاب شد که صاحب دیوان رسالت محمود غزنوی بود.

نوزده سال مورد عنایت بونصر مشکان بود و آداب نویسندگی را کاملاً نزد او آموخت و به سبب گرمی و نزدیکی که با بونصر داشت در جریان نهفته‌ترین اسرار دستگاه غزنویان قرار گرفت که در نوشتن تاریخ، بسیار به کارش آمد. کتاب «شعور قلم» بر این نکته مهم تأکید خاصی دارد که هیچ کتاب تاریخی در فرهنگ ما ایرانیان، اعتبار ادبی «تاریخ بیهقی» را ندارد؛ تاریخی که آگاهی، امانتداری و احساس نویسنده و به تعبیری شعورِ قلم بیهقی در آن آشکار است و «انسان» در هر سطر آن رعایت شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شعور قلم

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 108649 - 45/2
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال

برچسب ها: ابوالفضل محمدبن‌حسین بیهقی, رشید کاکاوند, تاریخ بیهقی, ادبیات قدیم ایران, بیهقی, تاریخ نگاری, کتاب شعور قلم