دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شعر چگونه ساخته می شود ؟

شعر چگونه ساخته می شود ؟

نویسنده : ولادیمیر مایاکوفسکی
مترجم: اسماعیل عباسی ,جلیل روشندل
ناشر: بابک
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 100
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

در این مقاله، نگارنده ابتدا مبانی و مقدماتی را که برای شعر گفتن لازم است، بازگو کرده، سپس نتایج گفته‌های خود را ذیل  مباحثی، مطرح می‌سازد. وی خاطرنشان می‌کند: "اگر شعر می‌خواهد پیشرو و درجه یک باشد، اگر می‌خواهد در آینده پر و بال بگیرد، باید دیوار بین شعر وکار شاق بشری را از میان برداریم و آن را به عنوان یک کار آسان نگاه نکنیم، شاعر هیچ راهی ندارد یا باید نوشتن را رها کند یا شعر را به منزله‌ی حرفه‌ای در نظر بگیرد که به جان کندن نیاز دارد".

من بايستي در اين باره مطلبي بنويسم .
در بحث هاي گوناگون ادبي ، در گفت و گو با اعضاي جوان كارگاه هاي مختلف نويسندگي و در مقابله با منتقدان ، حتا اگر قصد متلاشي كردن اصول كهن شعر را نداشته ام ، حداقل توانسته ام آن ها را بي اعتبار سازم . واضح است كه ما با شعر كهن ، كه در جاي خود غير قابل ايراد است ، درگيرنشده ايم . شعر كهن خشم ما را آن گاه برانگيخت كه محافظان حريص آن ، در برابر هنر نو خود را پشت بناهاي يادبود پنهان كردند .

درست برعكس آنان - ما با برافكندن ، فرو كوبيدن و واژگون ساختن اين بناهاي يادبود ، چهره ي اين حضرات را از ديدگاهي كاملاً ناشناخته و نامكشوف به خوانندگان خود نشان داديم .اگر شعر مي خواهد پيشرو و درجه يك باشد، اگر مي خواهد در آينده پر و بال بگيرد بايد ديوار بين شعر و كار شاق بشري را از ميان برداريم و آن را به عنوان يك كارآسان نگاه نكنيم.شاعر هيچ راهي ندارد يا بايد نوشتن را رها كند يا شعر را به منزله ي يك حرفه اي در نظر بگيرد كه به جان كندن نياز دارد.

مي خواهم، نه مثل شخصي فاضل مآب بل مانند آدمي دست اندر كار، درباره ي شعر قلم بزنم. مقاله ي من فاقد هرگونه فضل فروشي است. از كار خود سخن مي گويم، كه در پرتو مشاهدات و ايمانم ،مي بينم تفاوتي اندك با كار شاعران حرفه اي دارد. بارديگر تاكيد مي كنم كه من قواعدي براي شاعر شدن ارائه نمي كنم تا از طريق آن بتوان شعر سرود. چنين قواعدي وجود ندارد. شاعر كسي است كه خود، اين قواعد را خلق كند.

فهرست

1- شعر کاری است تولیدی اما دشوار
2- یادگیری فن شعری، مطالعه‌ی شیوه‌های انواع شعری است
3- نوآوری برای ساخت هر شعر، ضروری است
4 - پرداخت نهایی شعر، تنها مشخصه‌ی شاعران از یک دیگر است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات