منو
سبد خرید

شعر امروز ایران

شعر امروز ایران
-21 %
شعر امروز ایران
  • موجودی: موجود
  • مدل: 146912 - 32/6
  • وزن: 0.30kg
299,000 ریال
380,000 ریال

شعر امروز ایران

نویسنده: موسی اسوار
ناشر: فرهنگستان زبان و ادب فارسی
زبان کتاب: فارسی - عربی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مقالات ، اشعار ، دیدگاه ها - به اهتمام و ترجمه عربی

این کتاب از سه بخش مقالات، شعرها و دیدگاه‌ها تشکیل شده است. در بخش مقالات، این مقاله‌ها به چشم می‌خورد: سیر تاریخی و تحلیلی شعر امروز ایران نوشته محمد حقوقی، گونه‌های زبان در شعر نو فارسی نوشته حسین معصومی همدانی و نکاتی چند درباره شعر نو فارسی نوشته احمد سمیعی گیلانی.

همچنین در بخش شعرهاف شعرهایی از نیما یوشیج، الف. بامداد، م. امید، فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، منوچهر آتشی، م. آزاد، احمد‌رضا احمدی و ضیاء موحد آمده است. در بخش دیدگاه‌ها نیز، نظارت نیما یوشیج، الف. بامداد، م. امید، فروغ فرخزاد، منوچهر آتشی، نادر نادرپور، احمد‌رضا احمدی و ضیاء موحد درباره شعر نو به چاپ رسیده است.

من در ابتدای سخنانم نخست دغدغه‌ای علمی را مطرح می‌کنم که سال‌هاست ذهن و ضمیر من را آزار می‌دهد. ما ادعا می‌کنیم زبان فارسی دومین زبان رسمی جهان اسلام است که البته ادعایی به‌جاست و همه ما هم می‌دانیم که نخستین زبان جهان اسلام، عربی است. با وجود ارتباط و پیوند 1400 ساله ما با زبان عربی متاسفانه خروجی امروزه این میراث در ایران به اندازه خروجی زبان‌های دیگر دنیا نیست.

اگر مقایسه‌ای بین فرآورده‌های فکری، ادبی و فلسفی از زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی و روسی و... با تولیدات منتشر شده از زبان عربی صورت بگیرد، خواهیم دید هم تعداد آثار ترجمه شده از عربی اندک است و هم تعداد مترجمان آگاه و مورد اعتماد. به جرات می‌توان گفت تعداد مترجمان قابل به معنای دقیق و فنی کلمه از عربی به فارسی به تعداد انگشتان دو دست نمی‌رسد. 

با توجه به این محدودیت و چالش، پردازش چنین اثر سترگی در 12 جلد به زبان فارسی دشوار است. به همت مؤسسه امام موسی صدر و همکارانی که یار و یاور مؤسسه بودند و جست‌وجوهایی که برای یافتن مترجم انجام شد در نهایت مؤسسه توانست مجموعه را فراهم و به نحو مطلوب تولید کند.


فهرست

مقالات ؛ اشعار و دیدگاهها
سیر تاریخی و تحلیلی شعر امروز ایران
گونه ای زبان شعر نو
اشعار از شاعران نیمایی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات