منو
سبد خرید

شعر ؛ زبان کودکی انسان

شعر ؛ زبان کودکی انسان
شعر ؛ زبان کودکی انسان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128285 - 114/5
  • وزن: 0.40kg
380,000 ریال

شعر ؛ زبان کودکی انسان

نویسنده: محمود کیانوش
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 266
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

گفتاری در باره مبدأ، ماهیت و سیر تحول شعر

شاعران تافته های جدا بافته از دیگران نیستند. فقط این هنر را یاد گرفته اند که خود را در دیگران و دیگران را در خود بشناسند و در نظاره انسان و هستی و نظاره انسان در هستی از این معمّای بزرگِ خرد سوز معنیهایی کوچکِ دلپذیر بسازند و با این شناخت و نظاره آنچه می گویند برای احساس و اندیشه دیگران آشنا و مأنوس باشد. و این هنری است که در آن فریب دادن دیگران فریب دادن خود است، و هیچ باختی تلخ تر از پوچیِ فریب دادن خود نیست.

شعر زبان کودکی انسان است و انسان نمی خواهد دامن مادر خود، طبیعت، را رها کند و بزرگ شود و پیر شود و بمیرد. با هنر همچنان کودک می ماند و از بازیهای شیرین خود دست بر نمی دارد، و با معنیهای شگفت و زیبایی که خود می سازد، به بازی ادامه می دهد. شاید، با نشانه هایی که هم اکنون هشدار باش فاجعه است، زمانی برسد که انسان، با جنون سرگشتگی، از کودکی بیرون بیاید، و این حتماً زمانی خواهد بود که شعر مُرده است و دیگر هیچ چیز معنایی انسانی ندارد و انسان زبان کودکی خود را فراموش کرده است.

موضوع این کتاب، نقد و تحلیل شعر فارسی با تکیه بر اشعار کودکانه است. نگارنده، در فصل اوّل مبحثی با عنوان «کودک و شناخت تخیلی» درج کرده است. در این بخش شناخت کودک از عالم ادبیات و هم ذات پنداری او با پدیده‌های طبیعی را بررسی می‌کند. سپس با نگاهی به ادبیات کودکانة شاعران در خلق اشعار کودکان، این آثار را از جنبه‌های حسّی، ادبی، زبانی و صور خیال تحلیل می‌کند و جنبه‌های گوناگون علمی اشعار کودکان را نقد می‌کند. این کتاب با هدف تحلیل و نقد شعر کودکی تدوین شده است.

در ابتدا شعر بود، و از شعر مذهب پدید آمد، و از مذهب فلسفه پدید آمد، و از فلسفه علم پدید آمد، و از علم تکنولوژی پدید آمد، یعنی که شعر مادرِ همۀ دریافتها و شناختهای تخیّلیِ انسانِ تاریخی از هستی بوده است.» و این سخن را از پایان آخرین فصل این کتاب نقل می کند: «شاعران تافته های جدا بافته از دیگران نیستند. فقط این هنر را یاد گرفته اند که خود را در دیگران و دیگران را در خود بشناسند و در نظارۀ انسان و هستی و نظارۀ انسان در هستی از این معمّای بزرگِ خرد سوز معنی هایی کوچکِ دلپذیر بسازند و با این شناخت و نظاره آنچه می گویند برای احساس و اندیشۀ دیگران آشنا و مأنوس باشد. و این هنری است که در آن فریب دادن دیگران فریب دادن خود است، و هیچ باختی تلخ تر از پوچیِ فریب دادن خود نیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات