منو
سبد خرید

شعبان جعفری در آینه اسناد

شعبان جعفری در آینه اسناد
درحال حاضر موجود نمی باشد
شعبان جعفری در آینه اسناد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138777 - 70/3
  • وزن: 0.60kg
  • UPC: 48 = 55
0 ریال

شعبان جعفری در آینه اسناد

نویسنده: سیدعباس فاطمی نویسی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 410
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد رد تا خوردگی دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور - اسناد

بررسی اسناد و سوابق افراد و رجال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، نظامی، امنیتی کشور در رژیم گذشته بخودی خود ما را با فضای سیاسی و فرهنگی حاکم تا حدودی آشنا می‌سازد. از طرفی این امر می‌تواند به درک و فهم بهتر ما از ماهیت رژیم پهلوی و بنیانهای آن کمک مؤثری کند. سوابق، اسناد و آنچه که از عوامل رژیم گذشته باقیمانده است این مطلب را می‌رساند که زیربنای اقتدار محمد رضا پهلوی چه افراد و گروه هایی بوده‌اند و خاستگاه اجتماعی – فرهنگی افراد حاکم چه بوده است. از میان به اصطلاح رجال عصر پهلوی، شعبان جعفری معروف به شعبان بی مخ یکی از حقیرترین و در عین حال جنجالی‌ترین افراد و مؤثر در بازگشت محمدرضا پهلوی به تاج و تخت کیانی؟! بود.

 زندگی شعبان جعفری را می‌توان در چهار فصل بررسی کرد:
1- دوران کودکی و نوجوانی وی، که به قول خودش «بی‌مخ» بوده و اصلاً امکان فهم و درک، حضور در کلاس درس را نداشته و در یک سال 3 مدرسه را به دلیل روحیه خلاف عقلانی و تربیتی تغییر می‌دهد.
2- در دهه 1320-1332 که به عنوان ورزشکار باستانی و در کنار افراد «زورگو»، «لات»، «فرصت‌طلب» مطرح بود. خصوصاً در جریان کودتای آمریکایی- انگلیسی 28 مرداد 1332 که با عده‌ای از افراد فاقد شخصیت ابزار کودتا می‌شود. اگرچه در این مقطع عده‌ای از جوانمردان و افراد سلیم‌النفس از ترس کمونیسم و یا به توصیه برخی از افراد متعهد و متدین که خطر کمونیسم را احساس می‌کردند یا به آن‌ها القاء شده بود. همراه با کودتاچیان بودند و می‌پنداشتند از مملکت، دین، استقلال دفاع می‌کنندو شاه طرفدار دین و روحانیت است.
3- از پس کودتا که به عنوان انسان حقیر، فرصت‌طلب تا سقوط رژیم پهلوی به چاپلوسی، اخاذی، رشوه‌گیری، تملق تمجید از شاه، علم به ساواک، … مستمری می‌گرفت. و همواره درخواست پول برای باشگاه می‌نمود و در جشن‌های پنجاه ساله پهلوی ساله، جشن تاجگذاری، جشن 2500 ساله … فعال بود. و عده‌ای را به همراه خود داشت.
4- با پیروزی انقلاب اسلامی به اسرائیل، سپس آلمان و نهایت به آمریکا پناهنده می‌شود. با آن که در مدت 25 سال پایان رژیم پهلوی چندین ویلا، زمین، ساختمان و حدود 30 سند مالکیت از وی به جای ماند. اگرچه او چون دیگر درباریان با خود اشیاء قیمتی برده و مقداری (نامعلوم) پول! را به سرقت برد … اما زندگی او سراسر حقارت، خفت، پستی، نادرستی… بود. نه هم‌چون جوانمردان دارای فتوت و گذشت و مردم داری بود، نه اهل کمک به ضعفا و فقراء، نه دارای استقلال فکری و معنوی.

او بیشتر ابزاری بود بود که از «شکل» و «قیافه» و «تنومندی» خود در مسیر حکومت هم‌چون «لات»، «زورگو»، «اهل زد و خورد» و … بوده. نکته جالب آن‌که در اسناد ساواک هم از وی با همین مشخصات نام برده می‌شود. ولی رژیم به چنین افرادی دلبسته و نیازمند بود! و او برای شاه حکم ژنرالی را داشت در 28 مرداد عده‌ای را به طرفداری و پس از آن تا پایان عمر رژیم مجیزگوی درباریان بود. و پس از فرار به اسرائیل و آلمان و نهایتاً آمریکا، در کنار سلطنت‌طلبان می‌زیست.

اگرچه گاهی برخی افراد ساده اندیش و یا مغرض سعی می‌کنند وی را فردی سالم! ساده! بی‌تقصیر … معرفی کنند! خصوصاً از زمانی که خانم هما سرشار از یهودیان صهیونیست و وابستگان به رژیم پهلوی در آمریکا کتابی ساخت بنام «خاطرات شعبان جعفری» که در حقیقت حرف‌ها، اتهامات، شبهات، سئوالاتی … مطرح شده که نه از مغز آدم بی مخی چون شعبان تراوش دارد که پیرامون تاریخ ایران! دوران نهضت ملی شدن نفت، مبارزه، شناخت شخصیت‌ها… سخن بگوید و تحلیل کند بلکه باید آن را ابداع و ابتکار مسئول «تاریخ شفاهی یهود» خانم سرشار دانست! خصوصاً اسناد ساواک ایشان نیز مبین عدم فهم و آگاهی و شخصیت مستقل و قابل توجه شعبان جعفری است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات