دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شش سال در دربار پهلوی ؛ خاطرات محمد ارجمند

شش سال در دربار پهلوی

نویسنده: محمد ارجمند
به کوشش: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: پیکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 298
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

خاطرات محمد ارجمند

محمد ارجمند (۱۳۵۱ - ۱۲۷۳) از هفده‌سالگی در اداره‌ی تلگراف همدان مشغول کار شد و طی دوران طولانی خدمات خود مشاغلی مانند تلگرافچی مخصوص سردار استاروسلسکی فرمانده فوج قزاق در جبهه‌ی گیلان، ریاست بخش تلگراف‌های لاتین در مشهد، نمایندگی مجلس موسسان از مشهد، و سپس به مدت شش سال از ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۱ سرپرستی تلگرافخانه‌ی اختصاصی دربار رضاشاه را بر عهده داشت.

خاطرات وی از این دوران شش‌ساله در دربار پهلوی بسیار جالب و خواندنی است، زیرا او با دیکتاتور ایران تماس روزمره داشت و حتی گاهی شب‌ها نیز رضاشاه با لباس خانه به دفتر ارجمند رفت‌وآمد می‌کرد. در این خاطرات ما با چهره‌ی جدیدی از رضاشاه روبه‌رو می‌شویم که در کمتر کتابی نقل شده است.

آخرین سمت ارجمند مدیرکلی وزارت پست و تلگراف در دوران دکتر مصدق بود. در جریان همه‌پرسی مرداد ۱۳۳۲ در مورد انحلال مجلس هفدهم، ارجمند نظارت بر حوزه‌ی رای‌گیری میدان سپه را بر عهده داشت. در نتیجه پس از کودتای ۲۸ مرداد دچار مشکلاتی شد و پس از چندی بازنشسته شد و در ۱۳۵۱ درگذشت...

مطالب کتاب از نخستین روزهای خدمت ارجمند در تلگراف‌خانه‌های همدان، گیلان و خراسان، آغاز می‌شود. نویسنده سپس به تحسین دیدارش با رضاشاه و شروع به کارش در تلگرافخانه سلطنتی می‌پردازد. او هم‌چنین صفات شخصیتی رضاشاه و طرز مملکت‌داری وی را بررسی کرده و در خاطرات خود رخدادهای دوران ماموریتش در دربار پهلوی را بازگو می‌کند.

نویسنده در ادامه به پایان یافتن خدمتش در دربار، مسافرت به اروپا، وضع ادارات دولتی ایران، حوادث شهریور 1320 در خراسان و ماموریتش از جانب قوام‌السلطنه اشاره می‌نماید. فصل‌های پایانی کتاب نیز به روزهای خدمت نویسنده در فاصله دولت‌های رزم‌آرا تا مصدق اختصاص دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات