کتاب شرح گلشن راز فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات علم

شرح گلشن راز

نویسنده: ابراهیم خراسانی سبزواری , پرویز عباسی داکانی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 671
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

«شرح گلشن راز»، در قرن سیزدهم هجرى، به دست یکى از عارفان و حکیمان عهد قاجار، به نام ملا محمد ابراهیم سبزوارى، معروف به وثوق الحکماء که از شاگردان حاجى ملا هادى سبزوارى است، به رشته‌ى تحریر درآمده است. شارح، در این شرح، از افادات استاد خویش بهره برده است.

بنا به احتمالى که بعضى از بزرگان داده‌اند، این شرح در 28 شعبان 1353 به انجام رسیده و به سال 1330 در تهران در 414 صفحه به چاپ رسیده است. بنا به گفته استاد غلام‌رضا کیوان سمیعى در«مفاتیح الاعجاز»، صفحه 81: «این شرح، التقاطاتى چند از کتب مرحوم حاج ملا هادى سبزوارى است».

شارح، این شرح را به زبان فارسى نوشته و به فرمایش خودش: «به واسطه خواهش دوستى عزیز الوجود، در صدد تدوین بعضى از معانى مخفیه او به جهت ایضاح برآمده... و مشتمل بر بسیارى از آیات و احادیث و کلام عرفا و حکمایى که کلام گهربار ایشان در هر بیان باشد، چون ملح در طعام است».

این شرح، آکنده از کلمات و ترکیبات عربى است. شیوه کار شارح چنین است که یک مصرع از گلشن راز را ذکر مى‌کند، آن‌گاه با کمک گرفتن از آیات و روایات و کلام عرفا و حکما به توضیح واژه‌ها و ترکیبات آن مى‌پردازد و سپس به سراغ مصرع دیگر مى‌رود و با همین شیوه ادامه مى‌دهد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرح گلشن راز

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 75438 - 9/4
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال
  • 290,000ریال

برچسب ها: ابراهیم خراسانی سبزواری, پرویز عباسی داکانی, عرفان اسلامی, تصوف, کتاب شرح گلشن راز