منو
سبد خرید

شرح گلشن راز

شرح گلشن راز
شرح گلشن راز
درحال حاضر موجود نمی باشد
شرح گلشن راز
شرح گلشن راز
شرح گلشن راز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 145836 - 100/6
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

شرح گلشن راز

نویسنده: الهی اردبیلی
تصحیح : محمدرضا برزگر خالقی , عفت کرباسی

ناشر: مرکز نشر دانشگاهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 541
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

«شرح گلشن راز»، در قرن سیزدهم هجرى، به دست یکى از عارفان و حکیمان عهد قاجار، به نام ملا محمد ابراهیم سبزوارى، معروف به وثوق الحکماء که از شاگردان حاجى ملا هادى سبزوارى است، به رشته‌ى تحریر درآمده است. شارح، در این شرح، از افادات استاد خویش بهره برده است.

بنا به احتمالى که بعضى از بزرگان داده‌اند، این شرح در 28 شعبان 1353 به انجام رسیده و به سال 1330 در تهران در 414 صفحه به چاپ رسیده است. بنا به گفته استاد غلام‌رضا کیوان سمیعى در«مفاتیح الاعجاز»، صفحه 81: «این شرح، التقاطاتى چند از کتب مرحوم حاج ملا هادى سبزوارى است».

شارح، این شرح را به زبان فارسى نوشته و به فرمایش خودش: «به واسطه خواهش دوستى عزیز الوجود، در صدد تدوین بعضى از معانى مخفیه او به جهت ایضاح برآمده... و مشتمل بر بسیارى از آیات و احادیث و کلام عرفا و حکمایى که کلام گهربار ایشان در هر بیان باشد، چون ملح در طعام است».

این شرح، آکنده از کلمات و ترکیبات عربى است. شیوه کار شارح چنین است که یک مصرع از گلشن راز را ذکر مى‌کند، آن‌گاه با کمک گرفتن از آیات و روایات و کلام عرفا و حکما به توضیح واژه‌ها و ترکیبات آن مى‌پردازد و سپس به سراغ مصرع دیگر مى‌رود و با همین شیوه ادامه مى‌دهد. 

مثنوی گلشن راز مهم‌ترین و مشهورترین اثر منظوم محمود شبستری است که در بردارنده اندیشه‌های عرفانی وی می‌باشد. با وجود حجم اندکش، این کتاب یکی از یادگارهای پرارزش و بلندنام ادبیات عرفانی کهن فارسی است، که در آن بیان مفاهیم صوفیانه با شور، شوق، و روانی ویژه‌ای همراه‌گردیده است.مطابق شیوه معمول عطار و مولانا، در این‌جا نیز، از حکایات و تمثیلات برای بیان و عرضه مؤثر معانی عرفانی و حکمی استفاده شده است.

شبستری این مثنوی را در پاسخ به پرسش‌های امیر حسینی هروی سروده است. در هفدهم ماه شوال سال ۷۱۷ فرستاده‌ای از خراسان مشکلات و مسائل مربوط به فهم و تبیین پاره‌ای از رموز و اشارات عرفانی را در قالب نامه‌ای منظوم در مجلسی با حضور شبستری می‌خواند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات