كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شرح مثنوی شریف ؛ ملاهادی سبزواری

شرح مثنوی شریف
 

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) , حاج ملاهادی سبزواری
ناشر: سمائی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 512
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1

 کمیاب - کیفیت :  درحد نو

 

مروری بر کتاب 
 

چاپ از روی نسخه چاپ سنگی 1285

حکیم حاجی ملّاهادی سبزواری درآغاز شرح خود بر مثنوی، مانند مولوی به تجلیل از این کتاب پرداخته است. بر اهل تحقیق است که صرف نظر از شهرت افراد، با دقّت در مضامین مثنوی و سنجش آن با میزان حق قرآن و روایات معصومین علیهم السّلام ،سره را از نا سره جدا ساخته و حق را نمایان سازند.

حضرت امیر المؤمنین علی علیه السّلام فرمودند:

إِنّ دین الله لا یُع̊رَفُ بالرِّجال بل بآیه الحقّ، اِع̊رِف ال̊حَقّ تَعرف أَهله ؛ همانا دین خدا با مشاهیر و نامداران شناخته نمی­شود، بلکه به نشانه حق شناخته می­شود. پس حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی،

مولوی در ستایش کتاب خود می گوید:

هذا کتاب المثنوی  المعنوی و هو اصول اصول اصول الدین فی کشف اسرار الوصول و  الیقین و هو فقه  الله الاکبر و شرع الله لازهر و برهان ­الله الا­ظهر مثل نوره کمشکوه فیها مصباح یشرق اشراقاً أنور من الاصباح و هو جنان­ الجنان ….

ملّاهادی سبزواری در شرح این سخن مولوی در باره مثنوی که گوید«وهو فقه الله الاکبر» می نویسد:

«فقه در لغت فهم است و در صدر اسلام، تکلّم در اصول عقاید و تعمّق در معارف مبدأ و معاد را فقه می­گفتند تا آن که نزد متاخّرین از متشّرعین حقیقت شد. در علم باحکام شرعیّه که مستنبط شود از ادلّه تفصیلیّه و متکلّمین علم کلام و علم اصول دین را، فقه­ اکبرگویند و تعریف کنند او را بعلم بعقاید دینیّه که مکتسب شود از ادّله­ی یقینیّه و معلوم است که هرگاه علم اصول دین، فقه اکبر باشد. این مقالات مولوی که اصول اصول دین و علم تأویل است وچون روح آنهاست و اکرم خلایق برای اکرم احبّاء خود جناب امیرالمؤمنین­علی­علیه­السّلام بدعا خواست که الّلهمّ فقّه فی الّدین و علّمه التّأویل چگونه فقه­اکبر نباشد وشرع ­الله ­الازهر، چه شریعت عین علم طریقت و علم حقیقت است و این مقالات درعلم طریقت وحقیقت است پس عین شرع است و ازهر از زهر زنبور است ای تلألأ…….. 

مولوی در دیباچه دفتر پنجم مثنوی چنین می گوید:

«شریعت همچون شمعی است که راه می نماید و بی آنکه شمعی بدست آوری راه رفته نشود چون در راه آمدی، این رفتن تو طریقت است و چون بمقصود رسیدی آن حقیقت است، جهت این فرموده اند: که «لو ظَهَرَتِ الحَقایق بَطَلت الشّرایع» و نیز گوید: «یا مثال شریعت همچون علم طبّ آموختن است و طریقت پرهیز کردن بموجب علم طبّ و داروها خوردن و حقیقت صحّت یافتن، صحّت ابدی و از آن هر دو فارغ شدن.»

سپس مولوی تلویحاً تأیید می کند که اگر حقایق آشکار گردید، شریعت ابطال می گردد، آنگاه بنا به ادّعای مولوی بعد از وصول به حقیقت، دعوی الوهیّت نه تنها شرک نیست بلکه رحمت و نور و رستگاری است چنانکه منصور حلّاج این دعاوی را دارد ولی مولوی این دعاوی را برای فرعون پستی و لعنت می دانسته زیرا او بدون طی مراحل شریعت و طریقت اظهار کرد أنا ربّکم الأعلی.

                آن أَنَا بی وقت گفتن لعنت است                       وین أَنَا در وقت گفتن رحمت است                           
                آن أَنَا منصور رحمت شد یقین                           وان انا فرعون لعنت شد ببین
               بود أَنَا الحق در لب منصور نور                             بود انا الله در لب فرعون زور
               گفت فرعونی انا الحقّ گشت پست                     گفت منصوری انا الحقّ و برست
               آن أَنَا را لعنت­ الله در عقب                                وین أَنَا را رحمت الله ای محب

همانطور که ملاحظه می شود مولوی همان ادّعای فرعون را برای منصور حلّاج، رحمت، نور و رستگاری می داند و البته به زعم وی برای این واصلان به حقیقت، شریعت نیز ابطال می گردد. به عبارت دیگر همانطور که بیمار پس از حصول بهبودی نیازی به خوردن دارو ندارد، واصل به حقیقت هم نیازی به انجام احکام شریعت ندارد.

شرح مثنوی معنوی به قلم حاج ملا هادی سبزواری فیلسوف و عارف برجسته قرن سیزدهم هجری است. شرح مذکور دارای ویژگی های زیر است :

- توضیح و تفسیر آیات قرآنی که در مثنوی به آن ها اشاره شده است.
- شرح احادیث و روایاتی که در ابیات آمده است.
- توضیح مبانی عرفانی و اسرار سیر و سلوک و تشریح مسائل فلسفی و کلامی. 
- بیان معانی اشعار مشکل و اشاره به نکات ادبی موجود در اشعار.
- اشاره به ضبط صحیح کلمات مثنوی و تصحیح انتقادی و اجتهادی برخی از ابیات و اشاره به نسخه بدل ها.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرح مثنوی شریف ؛ ملاهادی سبزواری

  • ناشر: سنائی
  • کد کتاب: 63559 - 105/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), حاج ملاهادی سبزواری, مثنوی, شعر عرفانی, عرفان اسلامی, مولوی, داستان های عرفانی, کتاب شرح مثنوی شریف ؛ ملاهادی سبزواری