كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شرح مثنوی شریف ، سه جلدی

شرح مثنوی شریف 

نویسنده: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی) - بدیع الزمان فروزانفر
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1236
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 12

 

مروری بر کتاب

شرح جزوات اول و دوم و سوم از دفتر اول مثنوی مشتمل بر ۳۰۱۲ بیت

این مجموعه شرح حاصل تحقیق وتتبع فراوان و گسترده دربسیاری شروح معتبر و برجسته مثنوی و آثار ارزشمند تصوف و کلام و فسلفه و فقه و تفسیر و ادب پارسی و عربی است و حاصل تلاش و مطالعه چهل ساله نويسنده مي باشد، او بارها مثنوي را از ابتدا تا انتهاي آن خوانده است تا آنچه كه مولوي در اين كتاب نهادينه كرده است دريابد و شرح و حواشي آن را بشناسد. كتابي كه هرچند در شرح كامل مثنوي كار را به اتمام نرسانده است و آن به دليل مفاهيم بسيار و عميق نهفته در اين شاهكار استف اما در مقايسه با ديگر هم رديفانش جايگاهي نيكو دارد و نقشي والا در شرح مطالب اين اثر ايفا مي كند.

ازمزایای دیگر آن می توان از به دست دادن ماخذ داستان های مثنوی و تعریف فراخور شرح از اصول مهم و عمده تصوف و فلسفه و کلام و فقه و شرح لغات و تعبیرات و مصطلحات و حرکت گذاری برروی کلمات دشوار و نیز شرح اعلام آن یاد کرد .اشتمال این کتاب بر بسیاری فواید علوم علقی و نقلی و ادبی راهنمای بس سودمندی است در کار مطالعات و پژوهش های بعدی خواننده علاقمند به تصوف و عرفان اسلامی و ادب فارسی در این مجموعه مرحوم استاد فروزانفر دفتر اول را تا جزو سوم شرح کرده اند...

...تهذيب نفس و تصفيه ي باطن و زدودن خلقتهاي زشت نزد عده اي از حكما و عموم صوفيه شرط حصول معرفت است بدان سبب كه علم و معرفت را از جنس اشراق مي دانند و بدين مناسبت ضمير و درون آدمي را به آينه مانند مي كنند از آن جهت كه صور علمي در آن منعكس مي شود و آينه تا پاك و صافي نباشد صورت را چنانكه بايد نشان نمي دهد و اين معني را مولانا در قصه چينيان و روميان بيان كرده است.

فهرست

شکایت و حکایت نی سر آغاز مثنوی
حکایت یکم-داستان پادشاه و کنیزک
حکایت دوم- داستان پادشاه جهود
حکایت سوم - داستان پادشاه جهود دیگر
حکایت چهارم - قصه شیرنخجیران
حکایت پنجم- قصه عمر و رسول قیصر
حکایت ششم - قصه بازرگان و طوطی
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرح مثنوی شریف ، سه جلدی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 113735 - 97/7
  • موجودی: در انبار
  • 1,500,000ریال
  • 1,250,000ریال

برچسب ها: مولانا جلاالدین محمد بلخی(مولوی), بدیع الزمان فروزانفر, عرفان اسلامی, ادبیات قدیم فارسی, مولوی, داستان های عرفانی, کتاب شرح مثنوی شریف