دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شرح فارسی کلمات قصار پیغمبر خاتم (ص)

شرح فارسی کلمات قصار پیغمبر خاتم (ص)

نویسنده: قاضی قضاعی
به تصحیـح : میر جلال الدین حسینی ارموی (محدث)
ناشر: انشارات اوقاف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 376
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت :  درحد نو ؛ عطف کتاب زدگی مختصری دارد.

 

مروری بر کتاب

شرح فارسی یکی از علمای شیعه در قرن هفتم هجری بر کتاب معروف شهاب الاخبار

سخن، آینه روح است و برآیند و نتیجه افکار و اندیشه هاى درونى سخنگوست. از این رو قیمت و عیار هر سخن، با قیمت و عیار مکنونات درونى فرد رابطه مستقیم دارد و سخن هر گوینده اى، با میزان عمق اندیشه و افق فکرى اش ارزش گذارى مى شود.

از این لحاظ انسان ها با یکدیگر متفاوتند و مرتبه سخن هر یک از آنان با دیگرى تفاوت دارد. بر این اساس، آن گاه که به مرتبه متوسط انسان ها، یعنى دانشمندان نظرى مى کنیم، مى بینیم که در میان آنها، سخن آن فردى قیمتى تر و مقبول تر است که افق فکرى، عمق اندیشه و علمش، بالاتر از دیگران باشد. اما در مرتبه بالاتر که سخن از علوم اکتسابى نیست، موضوع کاملا متفاوت است؛ آنان که فکر و اندیشه و علمشان نه از سر تحصیل و اکتساب بشرى که از وحى الهى وعلم بى نهایت حق تعالى سرچشمه گرفته است. صاحبان این جایگاه و مرتبه رفیع، همان پیامبران الهى و چهارده معصوم ـ علیهم السلام ـ هستند که در میان آنان پیامبر اعظم ـ صلى الله علیه وآله ـ داراى رفیع ترین مرتبه است و در جایگاهى ممتاز و برتر قرار دارد.

از این رو، سخن آن حضرت نیز در دایره سخنان بشرى، برترین و والاترین منزلت را داراست. کلام پیامبر ـ صلى الله علیه و آله ـ از جهت قوت محتوا و حکمت آمیز بودن در حد اعجاز است و این بدان جهت است که بنابر روایت، خود آن حضرت فرموده اند:

«اعطیتُ جوامعَ الکَلِم و اختُصِر لى الکلامُ اختصارا.» «کلمات جامع به من عطا شد و سخن براى من پیچیده و مختصر شد.»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات