شرح حدیث جنود عقل و جهل

شرح حدیث ؛ جنود عقل و جهل

نویسنده: امام خمینی
ناشر: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه:  532
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 12

 

مروری بر کتاب

کتاب شریف شرح حدیث جنود عقل و جهل کتابى عرفانى ـ اخلاقى مشتمل بر مباحث ارزشمند عرفان نظرى ، فلسفه اسلامى ، اخلاق ، شرح احادیث ، انسان شناسى ، تفسیر هماره با نصایح اخلاقى مى باشد. این شرح که به قلم تواناى عارف بالله و واصل به محبوب حضرت روح الله ـ سلام الله علیه ـ به رشته تحریر در آمده است ، از کتب بى نظیر در نوع خویش به حساب مى آید.

امام راحل از جایگاه رفیع علم و عمل ، و با تبحر در علوم عقلیه و نقلیه ، و استجماع توشه کافى از فقه اکبر و اصغر به شرح حدیث نورانى جنود رحمان و شیطان پرداخته ، و در تبیین لطائف نهفته در آن گوى سبقت از صاحبان کتب عرفانى و اخلاقى و شراح حدیث ربوده ، و از نفس قدسى روح الهى در آن چنان دمیده که قلب سالک را مطمئن و قدم او راسخ کند.

شرح احادیث نورانى معصومین ـ علیهم صلوات الله ـ که مشتمل بر معارف بلند الهى است و به برکت کشف تام محمدى و ولایت علوى و براى مصلحت کشف حقائق نسبت به خلائق القاء شده است ، به ید قدرت عارفى کامل و موید امکان پذیر است ، و به همین جهت کمتر عالمى از علماى ربانى را توانایى انجام این مهم بوده و ابواب باطنیه احادیث را بر سالکان طریق گشوده ، چرا که راهیابى با بارگاه کلمات قدسى ایشان بدون اجتهاد در عرفان نظرى و فلسفه الهى ، و جهد وافر در تفقه مغزاى کلام و جهاد در راه محبوب و جحود غیر او ، میسور نیست .

اهمیت این کتاب فقط به واسطه تضلع مولف در علوم مختلف نیست ، بلکه مربى بودن امام راحل براى میلیونها انسان حق طلب و راهبرى ایشان بهترین بهترین شاهد صدق نگارنده آن است جوانانى که ره صد ساله را یک شبه پیموده و انوار معارف بر قلب ایشان متجلى شد ، محک روشن بر صراط مستقیم استاد علم و عمل است .

آراى کلامى، اخلاقى و عرفانى حضرت امام در این کتاب وضوح بیشترى یافته و همچون کتاب شرح چهل حدیث ایشان، اقشار بیشترى مى توانند از آن بهره گیرند. ایشان درباره علم اخلاق که به طور مستقیم به امر تربیت می پردازد، بر این باور است که این دانش، می باید دردها و معایب اخلاقی را معالجه کند، نه آنکه تنها راه و شیوه معالجه را بازگوید.

به عبارت روشن تر: کتاب اخلاق، موعظه کتبیه باید باشد و خود، معالجه کند دردها وعیبها را، نه آنکه راه علاج، نشان دهد... و کتاب، خود، [باید]دوای درد باشد، نه نسخه دوانما. طبیب روحانی، باید حکم دواداشته باشد، نه حکم نسخه.ن کتاب، در 25 مقصد نوشته شده و کتابی است عرفانی و اخلاقی و مشتمل بر مباحث ارزشمند عرفان نظری، فلسفه اسلامی، اخلاق، شرح احادیث، انسان شناسی، تفسیر همراه با نصایح اخلاقی است و این کتاب از کتب بی نظیر در نوع خویش محسوب می شود.

گفتنی است، امام خمینی در این کتاب از جایگاه رفیع علم و عمل، و با تبحر در علوم عقلیه و نقلیه،‌ و استجماع توشه کافی از فقه اکبر و اصغر به شرح حدیث نورانی«جنود رحمان و شیطان » پرداخته در تبیین لطائف نهفته در آن گوی سبقت را از صاحبان کتب عرفانی و اخلاقی و.. ربوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرح حدیث جنود عقل و جهل

  • 220,000ریال
  • 150,000ریال

برچسب ها: امام خمینی, اخلاق اسلامی, فقه شیعه, حدیث, شیعه, کتاب شرح حدیث ؛ جنود عقل و جهل