منو
سبد خرید

شرح حال نابغه شهیر ایران ابوریحان محمد بن احمد خوارزمی بیرونی

شرح حال نابغه شهیر ایران ابوریحان محمد بن احمد خوارزمی بیرونی
شرح حال نابغه شهیر ایران ابوریحان محمد بن احمد خوارزمی بیرونی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130418 - 116/4
  • وزن: 0.30kg
1,000,000 ریال

شرح حال نابغه شهیر ایران ابوریحان محمد بن احمد خوارزمی بیرونی

نویسنده: علی اکبر دهخدا
ناشر: وزارت فرهنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 85
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1324 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ با گالینگور صحافی شده

 

مروری بر کتاب

محمد فرزند احمد، نامور به ابوريحان بيروني خوارزمي، در شهريور ماه 320 خورشيدي (362 ه.ق و 973 م) در شهر «بيرون» از كرانه هاي خوارزم (ازبكستان امروزي) زاده شد. پدرش، ابوجعفر احمدبن علي انديجاني، اخترشناس دربار خوارزمشاه در رصدخانه‌ي گرگانج بود و مادرش، مهرانه، پيشه‌ي مامايي داشت.

او ايراني بود و به زبانهاي عربي، فارسي، سانسكريت، سغدي، سرياني، عبري و تركي چيرگي داشت؛ چنانكه نوشته‌هايي به همه اين زبانها دارد. بدبختانه برخي از دانشنامه هاي معتبر او را دانشمند عرب!! خوانده اند و اين درحالي است كه بيروني همه عمر در فضاي ايران فرهنگي زيسته و ما هيچ دليل و مدركي كه نشانه عرب بودن خانواده او باشد، را در دست نداريم. برخي نيز به جهت اينكه خوارزم همواره در معرض يورش اقوام ترك بوده، او را ترك خوانده‌اند.

با اينحال ابوريحان در نسك نامورش "آثار الباقيه عن القرون الخاليه" درباره‌ي مردمان خوارزم چنين مي‌نويسد : "آنان بخشي از ايرانيان و شاخه‌اي از آن درخت تناورند." به گفته شمس‌الدين شهروزي ، بيروني در درازاي ساليان تحصيل و تعليم، نه زبانش از بيان فراغت يافت و نه دستش از نوشتن، مگر در نوروز و مهرگان. وي در زمينه ي تاريخ، جغرافيا، گاه‌شماري ملت‌هاي گوناگون، فلسفه، زمين‌شناسي، روان‌شناسي، رياضيات و اخترشناسي پژوهش‌هايي دارد كه بسياري از آنها هنوز قابل استناد است.

دانشمندان بزرگی در ایران چشم به جهان گشوده اند و اسم و رسم جهانی به دلیل نبوغ خود بدست آورده اند. یکی از دانشمندان بزرگ ایران که امروزه در سراسر جهان وی را می شناسند ، ابوریحان بیرونی است وی به دلیل نبوغ بی بدیل در اختر شناسی و ریاضیات شناخته می شود . در این مقاله از سایت بیوگرافی آکاایران به زندگینامه ابوریحان بیرونی می پردازیم تا بیشتر با این دانشمند بزرگ ایرانی و آثار به جا مانده از او آشنا شویم.

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ ایران در علوم حکمت و اختر شناسی و ریاضیات و تاریخ و جغرافیا مقام شامخ داشته، در سال 362 هجری قمری در حوالی خوارزم متولد شده و از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده. هیچ اطلاعی درباره اصل و نسب و دوره کودکی بیرونی در دست نیست.

نزد ابونصر منصور علم آموخت. در هفده سالگی از حلقه ایکه نیم درجه به نیم درجه مدرج شده بود، استفاده کرد تا ارتفاع خورشیدی نصف النهار را در کاث رصد کند و بدین ترتیب عرض جغرافیایی زمینیآن را استنتاج نماید. چهار سال بعد برای اجرای یک رشته از این تشخیصها نقشه هایی کشید و حلقه ایبه قطر پانزده ذراع تهیه کرد. در 9 خرداد 376 بیرونی ماه گرفتگی(خسوفی) را درکاث رصد کرد و قبلاً با ابوالوفا ترتیبی داده شده بودکه او نیز در همان زمان همین رویداد را در بغداد رصد کند. اختلاف زمانیکه از این طریق حاصل شد به آنان امکان داد که اختلاف طول جغرافیا ییمان دو ایستگاه را حساب کنند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات