منو
سبد خرید

شرح حال عبدالله بن المقفع

شرح حال عبدالله بن المقفع
درحال حاضر موجود نمی باشد
شرح حال عبدالله بن المقفع
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 63373 - 37/5
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 9.5
0 ریال

شرح حال عبدالله بن المقفع

نویسنده: عباس اقبال آشتیانی
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1390 

 

 
مروری بر کتاب 

به انضمام زندگینامه اقبال آشتیانی به قلم استاد ایرج افشار و مکتوب استاد مینوی به عباس اقبال

 
از جمله آثار گرانقدر استاد عباس اقبال آشتیانی که بیش از نیم قرن نایاب بوده است .شرح حال عبدالله بن مقفع است که در 1306 شمسی در برلین ( آلمان) در مجموعه انتشارات مجله ایرانشهر منتشر شد.کتاب حاضر اولین اثر جامع و مستقل به زبان فارسی درباره یکی از درخشانترین چهره های ادب ایرانی و اسلام است که در خارج از ایران چاپ شده است ....
 

روزبه پور دادویه معروف به ابومحمد عبدالله ابن مقفع (زادهٔ ۱۰۴ در فیروزآباد – درگذشتهٔ ۱۴۲ هجری قمری در بغداد) نویسنده و مترجم ایرانی و ساکن بصره بود. او با کنیهٔ «أبی محمد» نیز شناخته می‌شد. ابن مقفع از برجسته‌ترین نمایندگان تفکر علمی در قرن دوم هجری است.روزبه کتاب‌های زیادی از پارسی میانه به عربی برگرداند. از میان کتابهایی که روزبه ترجمه کرد می‌توان از کلیله و دمنه، تاجنامه انوشیروان، آیین‌نامه، سخنوری بزرگ (الأدب الکبیر) و سخنوری خُرد (الأدب الصغیر) نام برد.

...تفکر مترقی و عقاید الحادی او از مطالعه باب برزویه طبیب که به نظر می‌رسد خود، آنرا به کلیله و دمنه افزوده‌است بخوبی آشکار می‌شود: «... بهیچ تاویل درد خویش درمان نیافتم و روشن شد که پای سخن ایشان (اهل دین) بر هوا بود…»مقفع در جریان نهضت فرهنگی زمان عباسیان نقشی بسیار مهم و اساسی داشت. او برای آماده ساختن زمینه‌های بحث و تحقیق در امور فلسفی، ابتدا کتابهای مرقیون و ابن دیصان و مانی را به عربی ترجمه کرد.
بعضی ادعا می‌کنند که ابن مقفع فقط ظاهراً مسلمان شده بوده‌است و در واقع زرتشتی بوده. بعضی نیز ادعا می‌کنند که عقاید زندیقی داشته‌است. از مهدی خلیفه نقل است (به مضمون) که «کتابی در زندقه ندیدم که با ابن مقفع ارتباطی نداشته باشد».

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات