منو
سبد خرید

شرح حال رجال ایران ، شش جلدی

شرح حال رجال ایران ، شش جلدی
-19 %
شرح حال رجال ایران ، شش جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 113592 - 9/1
  • وزن: 5.00kg
6,900,000 ریال
8,500,000 ریال

شرح حال رجال ایران

نویسنده: مهدی بامداد
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3130
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1371 ~ 1363 - دوره چاپ: 4 ~ 3

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

حاوی شرح حال رجال ایران در قرنهای ۱۲ - ۱۳ - ۱۴ هجری

این کتاب دایره المعارف تاریخ رجال ایران و یکی از مراجع مهم برای محققان و دانش پژوهان است و مؤلف با پشتکار، مطالعه و تحقیق چند ساله و بر اثر معاشرت طولانی با خانواده های رجال سیاسی موفق به تألیف آن شد .

بعلاوه از منابعی چون خاطرات و خطرات اعتمادالسلطنه ، کتابهای خان ملک ساسانی ، مجله های یادگار ، یغما و کتاب ایران و قضیه ایران اثرِ لرد کُرزِن بهره برده است .

بامداد ابتدا تصمیم داشت مجموعه یادداشتهای خود را در ده جلد انتشار دهد، لیکن به سبب بیماری آنها را طی سالهای 1347ـ1351 ش در شش مجلد منتشر کرد.

او در تدوین مطالب کتاب ، استقلال رأی و نظر داشت و از داوریهای رجال نویسان پیشین تأثیر نگرفت . نثر این کتاب روان است و، چنانچه با معیار قزوینی ، در ارزیابی لغت نامه دهخدا، آن را بسنجیم ، تقریباً بدون غلط است.

اما کاستیهایی نیز دارد؛ از جمله اینکه زندگینامه ها براساس نام اشخاص (نه شهرت آنان ) تنظیم شده ، در شرح احوال نظم تاریخی رعایت نشده ، از ذکر منابع و مآخذ خودداری شده ، شرح حال عده ای از مشاهیر نیامده ، از رجال دوره افشاریه و زندیه ذکری نرفته و در دوره قاجار نیز، بجز دوره سلطنت ناصرالدین شاه ، به شرح حال شمار معدودی از رجال اکتفا شده است ، لکن هیچیک از اینها از ارزش کتاب نمی کاهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.