كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شرح حال رجال ایران ، شش جلدی

شرح حال رجال ایران

نویسنده: مهدی بامداد
ناشر: زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3130
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1363 ~ 1357 - دوره چاپ: 3 ~ 2

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ جلد اول تا چهارم سال 57 ، جلد پنجم و ششم سال 63 ؛ روی جلد 6 لکه دارد 


مروری بر کتاب 

حاوی شرح حال رجال ایران در قرنهای ۱۲ - ۱۳ - ۱۴ هجری

این کتاب دایره المعارف تاریخ رجال ایران و یکی از مراجع مهم برای محققان و دانش پژوهان است و مؤلف با پشتکار، مطالعه و تحقیق چند ساله و بر اثر معاشرت طولانی با خانواده های رجال سیاسی موفق به تألیف آن شد .

بعلاوه از منابعی چون خاطرات و خطرات اعتمادالسلطنه ، کتابهای خان ملک ساسانی ، مجله های یادگار ، یغما و کتاب ایران و قضیه ایران اثرِ لرد کُرزِن بهره برده است .

بامداد ابتدا تصمیم داشت مجموعه یادداشتهای خود را در ده جلد انتشار دهد، لیکن به سبب بیماری آنها را طی سالهای 1347ـ1351 ش در شش مجلد منتشر کرد.

او در تدوین مطالب کتاب ، استقلال رأی و نظر داشت و از داوریهای رجال نویسان پیشین تأثیر نگرفت . نثر این کتاب روان است و، چنانچه با معیار قزوینی ، در ارزیابی لغت نامه دهخدا، آن را بسنجیم ، تقریباً بدون غلط است.

اما کاستیهایی نیز دارد؛ از جمله اینکه زندگینامه ها براساس نام اشخاص (نه شهرت آنان ) تنظیم شده ، در شرح احوال نظم تاریخی رعایت نشده ، از ذکر منابع و مآخذ خودداری شده ، شرح حال عده ای از مشاهیر نیامده ، از رجال دوره افشاریه و زندیه ذکری نرفته و در دوره قاجار نیز، بجز دوره سلطنت ناصرالدین شاه ، به شرح حال شمار معدودی از رجال اکتفا شده است ، لکن هیچیک از اینها از ارزش کتاب نمی کاهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرح حال رجال ایران ، شش جلدی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 116134 - 27/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مهدی بامداد, تاریخ سیاسی ایران, مشروطه, مشروطیت, قاجار, پهلوی, سیاستمداران ایران, رجال ایران, تاریخ رجال ایران, کتاب های نایاب, کتاب شرح حال رجال ایران ؛ شش جلدی