کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
شرحی بر فصوص الحکم ؛ شرح و نقد اندیشه ابن عربی

شرحی بر فصوص الحکم

نویسنده: ابواعلاء عفیفی
مترجم: نصرالله حکمت
ناشر: الهام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 470
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب  

 شرح و نقد اندیشه ابن عربی

فصوص الحِکَم عنوانى است که به گفته مؤلف، پیامبر اکرم(ص)، براى کتاب برگزیده است. عنوان کتاب، مرکب از دو کلمه فص و حکمت است که نیازمند توضیح است.براى کلمه«فص»، در کتاب‌هاى لغت، معانى مختلفى ذکر شده که دو معناى آن با محتواى کتاب، مناسب‌تر مى‌نماید. این دو معنى، عبارتند از: 1- خلاصه و چکیده چیزى. 2- نگین انگشتر.

با توجه به اینکه حکمت در نزد عارفان، معرفت شئون ذاتى و تجلیات اسما و صفات حق به مشاهده حضورى است، فصّ هر حکمتى بنا به معناى اول، عبارت است از خلاصه علوم و معارفى که براى هر یک از پیامبران مذکور در این کتاب، به شهود حضورى حاصل شده است؛ معارفى که به مقتضاى تفاوت اسمى که ظهور آن در هر پیامبرى غالب است و به لحاظ اختلاف آنها در استعداد و قابلیت، متفاوت مى‌باشد.بنا به معناى دوم، فصّ هر حکمتى عبارت است از قلب هر یک از پیامبران مذکور در این کتاب که علوم و معارف مخصوص به هر یک، از مبدأ عالى به آن افاضه شده و در آن، نقش مى‌بندد، همانند نگین انگشتر که اسم صاحبش را بر آن حک مى‌کنند تا نشانى از وجود او باشد و از آن‌جا که نزول و عروج مراتب وجود دورى است و قلب انسان کامل، محل نقوش حکمت‌هاى الهى است، این حکمت‌ها را به حلقه انگشترى و قلب را به نگین آن که محل نقوش است تشبیه نموده است.

تاریخ دقیق آغاز و انجام تألیف فصوص الحکم روشن نیست، اما با توجه به اینکه ابن عربى تاریخ مبشره‌اى را که علت اصلى تألیف کتاب است، دهه آخر محرم سال 627ق، ذکر نموده، مى‌توان نتیجه گرفت که این کتاب، در دهه آخر زندگانى او تألیف گردیده و چون از سال 620ق، در دمشق اقامت نموده و تا پایان عمر در آن مکان باقى مانده است، تألیف کتاب فصوص الحکم نیز در دمشق صورت گرفته است.

ابن عربى، انگیزه خود را از تألیف این کتاب، اجراى فرمان صریح پیامبر اکرم (ص) دانسته است و در حقیقت کتاب را نه از خود، بلکه از پیامبر مى‌داند که در مبشره‌اى به او داده است تا آن را در اختیار دیگران قرار دهد و آنان را از اسرار موجود در آن، بهره‌مند سازد، چنان‌که مى‌گوید: «فإنی رأیت رسول الله صلّى الله علیه[و آله] و سلّم فی مبشره أریتها فی العشر الآخر من محرّم لسنه سبع و عشرین و ستّ مأه بمحروسه دمشق و بیده صلّى الله علیه و[آله و] سلّم کتاب، فقال لی: هذا«کتاب فصوص الحکم» خذه و اخرج به إلى الناس ینتفعون به، فقلت: السمع و الطاعه للّه و لرسوله و أولی الأمر منا کما أمرنا. فحققت الأمنیه و أخلصت النیه و جردت القصد و الهمه إلى إبراز هذا الکتاب کما حدّه لی رسول الله صلّى الله علیه و[آله و] سلّم من غیر زیاده و لا نقصان...».

از دید متعارف نیز کتاب فصوص الحکم، یکى از عالى‌ترین آثار موجود در عرفان نظرى است، که پاسخ‌گو بودنش به بخشى از نیازهاى معرفتى انسان و عدم وجود نظیر و بدیلى براى آن، ضرورت تألیف چنین اثرى را مسلم مى‌سازد و از این جهت، از جمله آثارى است که از دو ویژگى اساسى در بایستگى تألیف هر اثر برخوردار است؛ یعنى وجود نیازى منطقى و عدم وجود منبعى مناسب که پاسخ‌گوى آن نیاز باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شرحی بر فصوص الحکم ؛ شرح و نقد اندیشه ابن عربی

  • ناشر: الهام
  • کد کتاب: 43924 - 84/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابن عربی, ابواعلاء عفیفی, نصرالله حکمت, عرفان اسلامی, تصوف