دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شجره طیبه امامزادگان استان فارس

شجره طیبه امامزادگان استان فارس

نویسنده: اسحاق حیدری , حبیب الله موسوی
ناشر: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 434
اندازه کتاب: رحلی سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ صفحه اول کتاب نوشته و مهر دارد.

 

مروری بر کتاب

نفیس - مصور

ستارگان پرفروغ آسمان ولایت

در این کتاب شجره و انساب تعدادی از امامزادگان استان فارس و جغرافیای تاریخی اماکن متبرکه این استان معرفی گردیده است. نویسنده حدود 411 تن از امامزادگان استان فارس را نام برده و شجره ‏نامه 267 تن از آنان را درج نموده است.

وی همچنین مشخصات تاریخی و جغرافیایی بقاع متبرک ه‏ای که این امامزادگان در آنجا مدفون بوده ‏اند را به همراه شرح حالی مختصر از آن امامزاده بیان کرده است. منبع وی برای درج این اطلاعات کتب معتبر انساب و تراجم، آثار تاریخی کتیبه‏ ها، جغرافیای تاریخی استان فارس و اطلاعات سینه به سینه اهالی آن محل بوده است. وی به ترتیب شجره امامزادگان از امام حسن مجتبی (ع) تا امام جواد (ع) و حضرت عباس (ع) را بررسی نموده است.

با بررسی و مطالعه  تاریخ دوران بنی امیه و بنی عباس و نحوه برخورد و تقابل آنان با بنی هاشم معلوم میشود که خلفا این دو خاندان از دشمنان سرسخت بنی هاشم به طور عام و اولاد و ابناء و اعقاب حضرت امیرالمومنین علیه السلام به طور خاص بوده و با هرگونه بهانه کوچک آنان را اذیت و آزار کرده، در زندان انداخته و به شکنجه می کشیدندو در نهایت به قتل و شهادت می رساندند.

از این روی بسیاری از سادات جلیل القدر از روی تقیه و به خاطر حفظ جان خویش در کنار و گوشه بلاد اسلامی خود را مخفی کرده و زندگی خویش را ادامه دادند به طوریکه کسی نه از نامشان مطلع بود و نه از نشانشان خبر داشت. پس از آنکه حضرت امام رضا (ع) به مقام ولایت عهدی خراسان رسید، بنی هاشم به طور عموم و اولاد و اعقاب حضرت امام موسی بن جعفر (ع) به ویژه زن و مرد و پیر و جوان از مدینه به قصد ایران و خراسان مهاجرت نمودند، مامون این خلیفه جنایتکار و بدسرشت عباسی، همانطوریکه مفصلا در کتب تاریخی نوشته شده است در سال 203 و 204 هجری امام رضا (ع) را مسموم و شهید نمود و در پنهانی به کلیه حکام و عمال و والیان خویش که در مسیر مهاجرت و کوچ بنی هاشم از مدینه و حجاز به سمت ایران و خراسان و قرار داشتند دستور داد تا به هر قیمتی شده است جلو ورود آنان را گرفته و مانع حرکت آنان گردند از این روی مامورین عباسی با عنادی که داشتند راه را بر بنی هاشم و امامزادگان بزرگوار بسته، با آنها درگیر شدند.

و بدین سبب عده زیادی از این بزرگواران در مقابل دشمنان مقاومت نموده، جنگیدند و شهید شدند و عده ای دیگر در شهرها و روستاها و کوه ها و صحراها پراکنده و عموما جهت حفظ جان خویش مخفی گردیده و نسب و نام خود را پنهان نگه داشتند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات