منو
سبد خرید

شب هزار و یکم

شب هزار و یکم
درحال حاضر موجود نمی باشد
شب هزار و یکم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 13820
  • وزن: 0.10kg
  • SKU: 40913
  • UPC: 15
0 ریال

شب هزار و یکم

نویسنده: بهرام بیضایى
ناشر: روشنگران و مطالعات زنان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

این نمایشنامه خوانشی دیگر از داستان ضحاک است که در آن تقابل آگاهی زن و جهل مرد به تصویر کشیده شده است. روشنک قهرمان این نمایشنامه ، زنی باسواد و درس خوانده است که در برابر جهل و بی سوادی شوهرش میرخان می ایستد. میرخان درگذشته مجری بستن مکتب خانه ی مادر روشنک_زنی باسواد و معلم_ بوده است. مادر روشنک خود را در اعتراض به بستن مکتب خانه به آتش کشیده است. سال ها بعد روشنک با میرخان ازدواج می کند. زیرا معتقداست باید مردی را تغییر داد که سرمشق دیگران است.

او در محیطی که سواد برای زن ننگ است و عقلای جامعه خواندن هزار و یک شب را باعث مرگ زنان می دانند، آن کتاب را دور از چشم میرخان می خواند و سپس به شوهرش وانمود می کند که به علت این کار در حال احتضار است و به زودی خواهد مرد. در جریان پرسش و پاسخ های روشنک و میرخان ، استدلال های منطقی و عقل پسند او، پوچی اندیشه های میرخان را آشکار می سازد ؛ سرانجام روشنک به زندگی معلمی خود بازمی گردد درحالی که اولین شاگردش ، همان میرخان علم گریز است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات