دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

شب های بغداد

شبهای بغداد

نویسنده: لطف الله ترقی
ناشر: داریوش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 599
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ لبه عطف سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

دلدادگی هارون به دختر آذرین ، سردار ایرانی

این داستان تاریخی، توصیفی است از جدال ایرانیان در دربار خلفای عباسی به ویژه هارون‌الرشید که طی آن از جایگاه خاندان برمکی سخن به میان می‌آید ;نیز خطراتی که با آن مواجه بوده‌اند، اما واقعه اصلی داستان بر سر کنیزک ایرانی تبار ـ سعیده ـ آغاز می‌گردد .عباس ؛ شخصیت دیگر داستان، سخت شیفته این کنیزک هارون الرشید می‌شود و در پی آن، حوادث مختلف و گوناگونی روی می‌دهد که داستان براساس آن شکل گرفته است ...

رمانی تاریخی مربوط به یکی از خونخوارترین خلفای عباسی، هارون‌الرشید، که از دلدادگی او به دختر آذرین، سردار ایرانی سخن به میان آورده و در عین‌ حال وقایع سیاسی ـ اجتماعی آن زمان را به تصویر کشیده است.
در این کتاب درایات وزراء ایرانی آن دوره، در رأس آن‌ها جعفر برمکی و چگونگی ازدواج او با عباسه، خواهر هارون‌الرشید و عاقبت دلخراش ایشان، با قلم شیوا و بلیغ استاد لطف‌اللـه ترقی به صورت رمانی تاریخی و عاشقانه نگاشته شده است.

...سکوت عمیق و زیبایی بر روی امواج خروشان دجله سایه افکنده و تاریکی مسرت‌آوری به آن ضمیمه شده و منظره دلپذیری را ایجاد نموده بود که ناگهان صدای یک آواز این سکوت را درهم ریخت. این آواز از یک حنجره پرهیجانی بیرون می‌آمد و از یک روح حساس حکایت می‌کرد؛ به طوری که هارون و جعفر را به خود متوجه نمود. هر دو خوب گوش دادند. صدا از میان امواج دجله به گوش می‌رسید و در میان آن سکوت و تاریکی عمیق، تأثیر مخصوصی داشت. یک مرتبه شعری خواند و خاموش شد ولی برای دو دقیقه دیگر باز از سر گرفت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات