شب ملخ

شب ملخ 

نویسنده: جواد مجابی
ناشر: اسپرک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

در نخستین ساعات اداری روز دهم اسفند، انفجارهای مهیبی ، آسمان «دارالخلافه» را لرزاند، موشکها فرود آمدند.
اولی به ساختمان پزشکی قانونی خورد، درست روی اداره ی کل سردخانه.

دومی گورستان رسمی شهر را لرزاند ، مردگان قرن اخیر را زیر و رو کرد. محل اصابت موشک سوم برغم کنجکاوی های تلفنی و شایعات موثق، از سوی مقامات تلویزیونی فاش نشد.

محور داستان « شب ملخ»، جنگ و خصوصاً جنگ شهرها و بازتاب آن است. فیلم هایی که در جشنواره نمایش می دهند، گاه داستان مردم آواره ای ست که درحواشی شهرها و دهات دیگر و شهری چون قزوین روزهای سخت آوارگی را می گذرانند.

دعواها و برخوردهای بازیگران فیلم های جشنواره اغلب حوادث مستندی ست که نویسنده خود در اغلب آنها حضور فعال دارد. فجایع آنقدر گیج کننده است که گویی جز با زبان اوهام نمی توان آنها را بیان کرد؛ زبانی که هیچ این زمانی نیست، ناشناخته، گیج و منگ، غیرعادی، پرابهام و سرشار از استعاره.

در این زبان وحشت و دلهره، اضطراب و دلشوره کابوس ها و افکار تلخ کشتگان و ومجروحان صحنه های غیر طبیعی می آفرینند. در« شب ملخ»، اصابت بمب به محله های مختلف شهر و برخورد مردم با جنگ شهرها توصیف شده است. مجابی در اثرش گاه به جبهه می رود و به دنبال مفقودی می گردد. گاه نیز اوج استیصال مادران و پدران شهدا را می نمایاند.

او در دیالوگ هاش در بعضی صحنه ها، با توجه به آشنایی او با نمایش، نمونه هایی از گروتسک را ارائه می دهد؛ دیالوگ هایی خنده دار و دردناک. در« شب ملخ» بسیاری از شخصیت ها، فضای داستانی و زمان و مکان، حالتی نمادین دارند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شب ملخ

  • ناشر: اسپرک
  • کد کتاب: 92147 - 47/3
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: جواد مجابی, داستان های فارسی, جنگ ایران و عراق, داستان های اجتماعی, کتاب های نایاب, کتاب شب ملخ