منو
سبد خرید

شبکه های مجازی و خانواده

شبکه های مجازی و خانواده
شبکه های مجازی و خانواده
120,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 96419 - 61/4
  • وزن: 0.10kg

شبکه های مجازی و خانواده

نویسنده: کیومرث فرحبخش - محمدرضا خبازی
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب 

کامپیوتر، اینترنت، گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزارهای کاربردی آن و دیگر فناوری‌های حاصل از توسعه‌ی الکترونیک و علوم کامپیوتری، فقط یک نوع ابزار هستند و بسته به نگرش و مقاصد کاربران می‌توانند مضر و یا مفید باشند. در عین این که این ابزارها می‌توانند آسیب‌هایی به فرد، خانواده و نظام جامعه وارد کنند، در عین حال می‌توانند باعث تحول، پیشرفت، نوآوری، رشد، سلامتی و آسان‌ شدن زندگی برای بشر شوند.

رسانه‌ها از عوامل مهم تغییرات و دگرگونی‌های اجتماعی بوده‌اند و نوع زندگی بشر و تعاملات بشری را تعیین کرده‌اند. آن‌ها حتی ادراک ما را از جهان هستی صورت‌‌بندی می‌کنند. عصر جدید عصر انفجار اطلاعات است که در آن تبادل اطلاعات با سرعت و به شکل گسترده‌ای صورت می‌گیرد.ظهور فضای سایبری و هجمه‌ی اطلاعات به انسان، امیدها و تهدیدهایی برای او داشته است. او در این فضا خود را تحت تأثیر رسانه‌ها و تکنولوژی‌های جدید و سیل اطلاعات به نحوی جدید تجربه می‌کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی این شبکه‌ها قدرت برقراری نظام شبکه‌ای میان دوستان و افرادی است که دارای اشتراکات فکری و فرهنگی هستند. در این میان، شبکه‌های اجتماعی مجازی مطرح دنیا به‌ دلیل در دسترس‌ بودن، سرعت بسیار بالا و جذابیت‌های فراوانی که برای مخاطب ایجاد کرده‌اند، مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده‌اند و به‌ عنوان یک رسانه‌ی تأثیر گذار، بیشترین نقش را در تغییر فرهنگ ارتباطی و سبک زندگی مخاطبان خود ایفا می‌کنند. این امر و افزایش روز افزون ضریب نفوذ اینترنت در جوامع مخصوصا بین خانواده‌ها، توجه محققان علوم انسانی به‌ ویژه روانشناسان و جامعه‌شناسان را به جنبه‌های مختلف اینترنت و اثرات گوناگون آن جلب کرده است. امروزه محققان در مورد فرصت‌ها و چالش‌ها، بیم‌ها و امیدهای حاصل از اینترنت قرار بررسی‌های فراوانی کرده‌اند.

سؤال بسیار مهمی که ذهن این پژوهشگران را به خود مشغول داشته، این است که آیا تسلط و نفوذی که این فناوری فراگیر دارد، دارای جنبه‌های مثبت برای رشد و تعالی انسان است و یا بر عکس، حاوی مواد خطرناک و تخریب‌گر مؤلفه‌های روانی، اجتماعی و معنوی نیز هست؟، برای مصلحان اجتماعی مثبت‌ترین پیامد این پدیده‌ی نوظهور می‌تواند تسهیل و تسریع ارتباطات و تبادل اطلاعات باشد و منفی‌ترین پیامد آن نیز می‌تواند به خطر افتادن حریم خصوصی افراد، منزوی‌ شدن آن‌ها و از هم پاشیدگی بنیان خانواده باشد.

استفاده‌ی مفرط از این فناوری‌ها منجر به بروز آسیب‌های نوپدید شده است. این آسیب‌ها ناشی از استفاده‌ی بیش‌ از حد از ماهواره، بازی‌های رایانه‌ای، تلفن همراه و اینترنت است. بروز این آسیب‌ها می‌تواند زمینه‌ساز نوع جدیدی از آسیب‌های اجتماعی و روانی باشد. به همین دلیل، برنامه‌ریزی برای شناسایی، پیشگیری و کاهش آسیب‌های نوپدید لازم و ضروری می‌نماید.

این کتاب در سه بخش تدوین شده است :

بخش اول به تاریخچه ظهور و گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی و نحوه گسترش این شبکه‌ها در ایران و جهان می‌پردازد.بخش دوم تاثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی بر ارتباطات اجتماعی و خانوادگی و ارزش‌ها و سنت‌ها و عواطف را مورد بررسی قرار داده و به بررسی اثرات روانی و اجتماعی بازی‌های کامپیوتری، تاثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی و اثرات مثبت و نیز تهدیدهای آن بر زندگی زناشویی ایرانیان می‌پردازد.بخش سوم کتاب «شبکه‌های مجازی و خانواده» هم چگونگی مدیریت رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در خانواده را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای این مسئله ارائه کرده است.

فهرست

بخش اول: رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی
تعریف شبکه‌های اجتماعی مجازی و انواع آن
تاریخچه‌ی ظهور و گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی
معرفی فیسبوک
تاریخچه‌ی شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران
بخش دوم: شبکه‌های مجازی و تأثیرات آن بر خانواده
تأثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی بر ارتباطات انسانی در خانواده
حمایت‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی
مراقبت، نظارت و حمایت والدین از طریق شبکه‌های مجازی و فن‌آوری نوین
آسیب‌های نوپدید فضای مجازی
ارتباطات مجازی در مقایسه با ارتباطات چهره ‌به ‌چهره
تأثیر فضای مجازی بر ارزش‌ها، سنت‌ها و فرهنگ خانواده
هویت در خانواده و ارتباطات مجازی
فضای گپ و گفتگو در فرهنگ گفتمانی در خانواده‌ها و جامعه‌ی ایرانی
تأثیرات شبکه‌های ارتباطی مجازی بر عواطف و دخالت عاطفی در خانواده
شبکه‌های ارتباطی مجازی و تأثیرات آن بر مرزهای خانواده
تأثیرات ارتباطات مجازی بر نقش‌های خانوادگی
تفاوت‌های جنسیتی زنان و مردان در ارتباطات مجازی
اثرات روانی و اجتماعی بازی‌های کامپیوتری و فضای مجازی بر دانش آموزان و اعضای خانواده
تأثیر شبکه‌های مجازی بر زندگی زناشویی ایرانیان متأهل
سوء رفتار و زورگیری سایبری با افراد و اعضای خانواده
سایبر سکس و تهدیدهای آن برای خانواده‌ها
بخش سوم: مدیریت رسانه‌ها در خانواده
ارتقای سواد رسانه‌ای در خانواده
مدیریت شبکه‌های مجازی در خانواده

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب