کتاب شبکه های مجازی و خانواده فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات مرسل

شبکه های مجازی و خانواده

نویسنده: کیومرث فرحبخش - محمدرضا خبازی
ناشر: مرسل
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 128
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب 

کامپیوتر، اینترنت، گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزارهای کاربردی آن و دیگر فناوری‌های حاصل از توسعه‌ی الکترونیک و علوم کامپیوتری، فقط یک نوع ابزار هستند و بسته به نگرش و مقاصد کاربران می‌توانند مضر و یا مفید باشند. در عین این که این ابزارها می‌توانند آسیب‌هایی به فرد، خانواده و نظام جامعه وارد کنند، در عین حال می‌توانند باعث تحول، پیشرفت، نوآوری، رشد، سلامتی و آسان‌ شدن زندگی برای بشر شوند.

رسانه‌ها از عوامل مهم تغییرات و دگرگونی‌های اجتماعی بوده‌اند و نوع زندگی بشر و تعاملات بشری را تعیین کرده‌اند. آن‌ها حتی ادراک ما را از جهان هستی صورت‌‌بندی می‌کنند. عصر جدید عصر انفجار اطلاعات است که در آن تبادل اطلاعات با سرعت و به شکل گسترده‌ای صورت می‌گیرد.ظهور فضای سایبری و هجمه‌ی اطلاعات به انسان، امیدها و تهدیدهایی برای او داشته است. او در این فضا خود را تحت تأثیر رسانه‌ها و تکنولوژی‌های جدید و سیل اطلاعات به نحوی جدید تجربه می‌کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی این شبکه‌ها قدرت برقراری نظام شبکه‌ای میان دوستان و افرادی است که دارای اشتراکات فکری و فرهنگی هستند. در این میان، شبکه‌های اجتماعی مجازی مطرح دنیا به‌ دلیل در دسترس‌ بودن، سرعت بسیار بالا و جذابیت‌های فراوانی که برای مخاطب ایجاد کرده‌اند، مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده‌اند و به‌ عنوان یک رسانه‌ی تأثیر گذار، بیشترین نقش را در تغییر فرهنگ ارتباطی و سبک زندگی مخاطبان خود ایفا می‌کنند. این امر و افزایش روز افزون ضریب نفوذ اینترنت در جوامع مخصوصا بین خانواده‌ها، توجه محققان علوم انسانی به‌ ویژه روانشناسان و جامعه‌شناسان را به جنبه‌های مختلف اینترنت و اثرات گوناگون آن جلب کرده است. امروزه محققان در مورد فرصت‌ها و چالش‌ها، بیم‌ها و امیدهای حاصل از اینترنت قرار بررسی‌های فراوانی کرده‌اند.

سؤال بسیار مهمی که ذهن این پژوهشگران را به خود مشغول داشته، این است که آیا تسلط و نفوذی که این فناوری فراگیر دارد، دارای جنبه‌های مثبت برای رشد و تعالی انسان است و یا بر عکس، حاوی مواد خطرناک و تخریب‌گر مؤلفه‌های روانی، اجتماعی و معنوی نیز هست؟، برای مصلحان اجتماعی مثبت‌ترین پیامد این پدیده‌ی نوظهور می‌تواند تسهیل و تسریع ارتباطات و تبادل اطلاعات باشد و منفی‌ترین پیامد آن نیز می‌تواند به خطر افتادن حریم خصوصی افراد، منزوی‌ شدن آن‌ها و از هم پاشیدگی بنیان خانواده باشد.

استفاده‌ی مفرط از این فناوری‌ها منجر به بروز آسیب‌های نوپدید شده است. این آسیب‌ها ناشی از استفاده‌ی بیش‌ از حد از ماهواره، بازی‌های رایانه‌ای، تلفن همراه و اینترنت است. بروز این آسیب‌ها می‌تواند زمینه‌ساز نوع جدیدی از آسیب‌های اجتماعی و روانی باشد. به همین دلیل، برنامه‌ریزی برای شناسایی، پیشگیری و کاهش آسیب‌های نوپدید لازم و ضروری می‌نماید.

این کتاب در سه بخش تدوین شده است :

بخش اول به تاریخچه ظهور و گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی و نحوه گسترش این شبکه‌ها در ایران و جهان می‌پردازد.بخش دوم تاثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی بر ارتباطات اجتماعی و خانوادگی و ارزش‌ها و سنت‌ها و عواطف را مورد بررسی قرار داده و به بررسی اثرات روانی و اجتماعی بازی‌های کامپیوتری، تاثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی و اثرات مثبت و نیز تهدیدهای آن بر زندگی زناشویی ایرانیان می‌پردازد.بخش سوم کتاب «شبکه‌های مجازی و خانواده» هم چگونگی مدیریت رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در خانواده را مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای این مسئله ارائه کرده است.

فهرست

بخش اول: رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی
تعریف شبکه‌های اجتماعی مجازی و انواع آن
تاریخچه‌ی ظهور و گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی
معرفی فیسبوک
تاریخچه‌ی شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران
بخش دوم: شبکه‌های مجازی و تأثیرات آن بر خانواده
تأثیر شبکه‌های اجتماعی مجازی بر ارتباطات انسانی در خانواده
حمایت‌های اجتماعی و شبکه‌های مجازی
مراقبت، نظارت و حمایت والدین از طریق شبکه‌های مجازی و فن‌آوری نوین
آسیب‌های نوپدید فضای مجازی
ارتباطات مجازی در مقایسه با ارتباطات چهره ‌به ‌چهره
تأثیر فضای مجازی بر ارزش‌ها، سنت‌ها و فرهنگ خانواده
هویت در خانواده و ارتباطات مجازی
فضای گپ و گفتگو در فرهنگ گفتمانی در خانواده‌ها و جامعه‌ی ایرانی
تأثیرات شبکه‌های ارتباطی مجازی بر عواطف و دخالت عاطفی در خانواده
شبکه‌های ارتباطی مجازی و تأثیرات آن بر مرزهای خانواده
تأثیرات ارتباطات مجازی بر نقش‌های خانوادگی
تفاوت‌های جنسیتی زنان و مردان در ارتباطات مجازی
اثرات روانی و اجتماعی بازی‌های کامپیوتری و فضای مجازی بر دانش آموزان و اعضای خانواده
تأثیر شبکه‌های مجازی بر زندگی زناشویی ایرانیان متأهل
سوء رفتار و زورگیری سایبری با افراد و اعضای خانواده
سایبر سکس و تهدیدهای آن برای خانواده‌ها
بخش سوم: مدیریت رسانه‌ها در خانواده
ارتقای سواد رسانه‌ای در خانواده
مدیریت شبکه‌های مجازی در خانواده

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شبکه های مجازی و خانواده

  • ناشر: مرسل
  • کد کتاب: 96419 - 61/4
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال

برچسب ها: کیومرث فرحبخش, محمدرضا خبازی, شبکه های اجتماعی, روانشناسی ارتباطات, ارتباط بین افراد, روانشناسی تربیتی, دنیای مجازی, روانشناسی اجتماعی, جامعه شناسی روانی, اینترنت, کتاب شبکه های مجازی و خانواده