منو
سبد خرید

شبکه های جاسوسی جهان

شبکه های جاسوسی جهان
درحال حاضر موجود نمی باشد
شبکه های جاسوسی جهان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 42912 - mf 5/3
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 19
0 ریال

شبکه های جاسوسی جهان

گردآورنده: محمدرضا موحدی راد
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: رقعیدوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

جاسوسی اصولا به منظور شناسایی دشمن انجام می‌شود و اخبار مربوط به دشمن که به وسیله جاسوسان حرفه‌ای جمع‌آوری می‌شود، به اطلاعات سری مرسوم است. به بیان دیگر جمع‌آوری اطلاعات پنهانی با استفاده از ترفند و فریب را جاسوسی گویند. جاسوسی قدیمی‌ترین شیوه جمع‌آوری اطلاعات سری است. جاسوسی از همان ابتدای تاریخ ثبت شده بشر، بخشی از امور سیاسی و نظامی بوده اما سیستم مدرن جاسوسی در جریان جنگ جهانی دوم (1945- 1939) و دوره پس از آن معروف به جنگ سرد (1991- 1945) شکل گرفت.

در جریان جنگ جهانی دوم، جاسوسی توسط کشور‌هایی که مستقیما با یکدیگر در حال نبرد بودند. یعنی بریتانیا، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا از یک طرف و آلمان، ژاپن و ایتالیا از طرف دیگر به کار گرفته می‌شد. در دوره جنگ سرد، جاسوسی توسط دو ابرقدرت یعنی ایالات متحده امریکا و اتحاد شوروی استفاده می‌شد. این دو ابرقدرت هرگز وارد جنگ فیزیکی و عینی یا جنگ «گرم» با یکدیگر نشدند، بلکه قریب به نیم قرن، آنها به جنگ روانی با یکدیگر ادامه دادند و در این میان جاسوسان هر دو طرف مشغول فعالیت بودند و این دو برابر قدرت پیوسته یکدیگر را به جاسوسی مدرن برای دست‌اندازی بر جهان متهم می‌کردند.

یکی از نتایج این جنگ «گرم» و «سرد» که بیش از شصت سال به طول انجامید، پیدایش یک سیستم مدرن و کاملا پیشرفته جاسوسی، شامل سازمان‌های سری در سراسر جهان است. بریتانیا، فرانسه، اسرائیل، روسیه از جمله کشورهایی هستند که دارای گسترده‌ترین جامعه‌ها و تشکیلات اطلاعاتی می‌باشند، اما ایالات متحده آمریکا فعلا دارای بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین سازمان و تشکیلات اطلاعاتی و جاسوسی است.

...جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا از 13 سازمان جاسوسی جداگانه فدرال تشکیل شده که معروف‌ترین آنها عبارتند از: مرکز تحقیقات فدرال (اف. بی. آی.)، سازمان امنیت ملی (ان. اس. آ.) و سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات