منو
سبد خرید

شبکه سازمان نظامی افسران حزب توده ایران

شبکه سازمان نظامی افسران حزب توده ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
شبکه سازمان نظامی افسران حزب توده ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 43051 - mf 8/1
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 29
0 ریال

شبکه سازمان نظامی افسران حزب توده ایران

نویسنده: خسرو معتضد
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 468
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

سازمان نظامی حزب توده در سال ۱۳۲۳ توسط عبدالصمد کامبخش، عزت‌الله سیامک و خسرو روزبه تأسیس شد و سپس سروان خسرو روزبه به عنوان مسئول هیئت اجرائیه سازمان افسران انتخاب شد. سازمان افسران، یک هیئت دبیران و یک هیئت اجرائیه داشت که هیئت دبیران دارای ۳ عضو بوده که در زمان دستگیری اعضای سازمان (۱۳۳۳) عبارت بوده‌اند از: ۱. خسرو روزبه به نام مستعار سعیدی، ۲. سرهنگ عزت‌الله سیامک، ۳. سرهنگ محمدعلی مبشری، که از میان اعضا، سروان خسرو روزبه مسئولیت شاخه اطلاعات حزب را عهده‌دار بود.
روزبه تا سال ۱۳۲۴ در دانشکده افسری اشتغال داشت. در پی قیام افسران خراسان مدتی مخفی شد. حاصل این دوران نگارش کتاب اطاعت کورکورانه بود که علیه نظام حاکم بر ارتش پهلوی با نام مستعار «ستخر»؛ (سروان خسرو روزبه) منتشر شد.

نقطه اوج فعالیت افسران در سال ۱۳۲۴ قیام افسران خراسان بود. افسران توده‌ای و از جمله اسکندانی و سرهنگ آذر که چندان امیدی به پیروزی سیاسی حزب توده برای گرفتن قدرت نداشتند به این نتیجه رسیدند که «حزب توده یک حزب انقلابی است، باید انقلابی عمل کنیم و حزب را به دنبال خود بکشیم.» نظامیان معتقد به این بودند که همزمان با تخلیه ایران به وسیله قوای بیگانه، مردم آمادگی قیام دارند. دربارهٔ اطلاع حزب توده از این قیام گزارشهای ضد و نقیضی بیان شده‌است، اما استراتژی کلی حزب با این جریان چندان همخوانی و موافقت نداشت. شب ۲۴ مرداد ۱۳۲۴ قیام افسران لشکر ۸ خراسان آغاز شد و به شکست انجامید. این قیام و سرکوب آن مشکلی برای حزب پیش آورد: با انتساب این قیام به افسران حزب توده، حزب تحت فشار قرار گرفت و بسیاری از فعالیتهای آنان متوقف گردید.

قیام افسران خراسان، سازمان نظامی حزب را نیز در وضعیت دشواری قرار داد. قیام آنها، هیئت حاکمه و ستاد ارتش به ریاست سرلشکر ارفع را متوجه نفوذ حزب توده در میان افسران ساخت. همین امر منجر به دستگیری چهل تن از افسران شاخه نظامی حزب شد و تعداد افسران باقی مانده به حدود بیست نفر رسید.

این کتاب مروری است بر یکی از رویدادهای مهم تاریخ معاصر ایران یعنی تاسیس, عملکرد و فروپاشی سازمان افسران حزب توده ایران در فاصله سال‌های 1323تا 1333 که با دستگیری, اعدام یا محکومیت‌های طویل‌المدت گروهی از افسران عضو به پایان رسید .عملکرد این سازمان در نقاط عطف تاریخ معاصر, از جمله بحران آذربایجان و مراحل مختلف نهضت ملی شدن نفت جایگاه مهمی دارد . در پیوست کتاب محکومیت‌های اعضای سازمان نظامی افسران توده ذکر شده است .

فهرست

کشف شبکه
تاریخچه تاسیس سازمان افسران حزب توده
نگاهی به سوابق سازمان نظامی
دومین سازمان‌دهی شبکه نظامی
ماجرای فرار دادن ده تن از زندانیان توده‌ای
ماجرای فرار سران حزب توده
کشف سازمان افسران توده
کشف چاپخانه مخفی حزب پس از کشف سازمان نظامی
دستگیری افسران توده‌ای ـ چگونه اقرار می‌گرفتند
محاکمه و تیرباران افسران سازمان نظامی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات