منو
سبد خرید

شبات

شبات
درحال حاضر موجود نمی باشد
شبات
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 127244 - 112/7
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 55
0 ریال

شبات

نويسنده: اسماعیل خلج
ناشر: نگاه
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 52
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : صفحات نو ؛ جلد کتاب سائیدگی دارد

 

مروری بر کتاب 

نمایشنامه

اسماعيل خلج از جمله نمايشنامه نويساني است كه كار خود را از كارگاه نمايش آغاز كرد و در عين حال از جمله بازماندگان اين كارگاه است كه سعي مي كند بگوید آن دوره کاری را فراموش کرده است . اسماعیل خلج نمایشنامه‌نویس ایرانی که آثارش عموماً در قهوه‌خانه‌ها و مکان‌های پست جنوب شهر می‌گذرد او به فرهنگ و تاریکی‌های زندگی مردمان طبقه پایین اجتماع می‌پردازد.

زبان آثار او نیز به شدت عامیانه است. تا حدی که می‌توان گفت خلج نوعی نمایش‌نامه‌نویس ناتورالیست است. او متأثر از رئالیسم گورکی نیز هست. در عین حال آثار او یک روح شاعرانه هم دارد.خلج کارمند اداره‌ی رادیو و تلویزیون بود و سریال سایه‌ی همسایه را کارگردانی کرد که به سال ۱۳۶۴ از تلویزیون پخش شد

نمایشنامه شبات، با جریان عصیانگری هاشم، تنها اثری از خلج‌ است که در آن کاراکتر به اوج پرواز و عصبیت خود می‌رسد، اما از آن جا که فلسفه تقدیرگرایی آثار خلج بر فکر او سیطره پیدا کرده، هاشم نیز مانند اکثر کاراکترهای دیگر، تسلیم محیط می‌شود و حتی شرارت او نیز باعث متمایز شدن او(یا برتری‌اش بر تقدیر) نمی‌‌گردد.

کاراکتر هاشم در نمایشنامه"شبات" یک عصیانگر است اما قدرت او نیز نمی‌تواند وضعیتش را عوض کند. آرزوی آدم‌های خلج، بیشتر، خیالی دست نیافتنی است و اکثر آن‌ها به شدت از حرکت در مسیر آرزویشان دوری می‌کنند و بیشتر، تصویر و تعریفی از آن‌ را به دیگری اعتراف می‌کنند.

این شکل از برخورد با درونیات کاراکتر که خلج با تکرار کردنش در اکثر آثار خود، آن را به شکل بخشی از سبک خود درآورده، نشان از برخورد واقع‌ گرایانه‌ای دارد که نویسنده با طی کردن عمر خود در میان قشر فقیرِ جامعه به دست آورده است. تجربیات خلج به این نقطه در نوشتار می‌رسد که آدم‌های نمایشنامه‌هایش دچار خیال‌پروری شده، اسیر رویا بافی می‌شوند و در همان وضعیت به سر می‌برند. آن‌ها در برخورد علمی، معرفِ بیماران اختلال دو قطبی هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات