كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شاه کشی ، پنج جلدی

شاه کشی

نویسنده: محمدتقی سرمدی - ناصر پویان
ناشر: سرمدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 4148
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

موضوعی که اثر حاضر دنبال می کند طرح مباحث و بررسی رویدادها پیرامون شکنجه و کشتار شاهان، نخبگان و قدرتمندان ایرانی و ذکر وقایع، اعمال و حوادث با ارائه عکس ها و تصاویر، در طول تاریخ است، از زمان حکومت نخستین پادشاه تا پایان کار سلسله قاجار. این دانشنامه در پنج جلد تنظیم شده است و هر جلد به دوره ای خاص از تاریخ اختصاص یافته است،

نخستین جلد از آغاز تا پایان دوره ساسانیان، جلد دوم از صدر اسلام تا دم واپسین صفویه، سومین جلد از ظهور کریمخان زند تا مرگ لطفعلی خان زند و آغا محمد خان قاجار، جلد چهارم از قاجار تا بمباران مجلس و آخرین جلد از استبداد صغیر تا پایان کار قاجاریه را مورد بحث قرار داده اند.

دوران سلطنت انوشیروان از نظر ترجمه هایی که در آن انجام شده قابل توجه است. در زمان او آثار نویسندگان مهم یونان و هند به فارسی ترجمه شد که در میان آنها کتب افلاطون، ارسطو و افسانه های بیدپای هندی به نام کلیله و دمنه قابل ذکر است. برای تهیه این اثر اخیر برزویه طبیب که به فارسی بزرگمهر نامیده می شود به طور نهانی به هندوستان اعزام شد تا به هر قیمتی شده آن را به دست آورد. برزویه تنها طبیب دوره ساسانی است که اطلاعات کامل درباره وی موجود است.

از حسن تصادف زندگینامه او نیز بر جای مانده است، زیرا ابن مقفع در ترجمه خود از افسانه های بیدپای، این شرح را به عنوان مقدمه آورده است. [ابوریحان بیرونی] اظهار داشته که این قسمت از این نظر به کتاب اصلی افزوده شده که شک و تردید مذهبی را برانگیزد و هوادارانی برای دین مانی فراهم آورد. ولی برخی دیگر ساختگی بودن زندگینامه را رد کرده اند. شاید هم مقصود بیرونی از این بیان این بوده که این قسمت در زمان ابن مقفع اثر جدا گانه ای بوده و وی آن را به قسمت اصلی افزوده و به صورت اثر واحدی در آورده است.

این مجموعه، دانشنامه‌ی شکنجه و کشتار شاهان، نخبگان و قدرتمندان ایران از ابتدای حکومت ساسانیان تا پایان حکومت قاجاریان است .بی‌تردید برخی از رویدادهای سرزمین ایران که بیش از دوازده‌ هزار سال آثار ماندگار و تاریخ دارد، از حمله اسکندر مقدونی به قلمرو هخامنشیان گرفته تا سقوط ایران به دست اعراب، ظهور اسلام و رواج آن و جنبش مشروطیت در کشور بی‌نظیر بوده است .

در آن روزگاران حق و قانون، حامی مقتدر و عادلی نداشت و قدرت موثر در دست کسی بود که بیشترین فشار، شکنجه، قتل و غارت را اعمال می‌کرد. عزل شاهان، فرمانروایان و مقامات بلندپایه و متنفذ، با جنگ و خونریزی، شکنجه و اعدام و تبعید و مصادر‌ی اموال منقول و غیرمنقول همراه بود؛ گذشته از مردمان عادی و آزادی‌خواهان حتی بالاترین صاحبان قدرت نیز از اهانت و چوب و فلک در امان نبودند. در حمله وحشیانه اسکندر مقدونی به ایران، داریوش سوم پادشاه هخامنشی و خانواده‌اش در وضع بسیار بدی نابود و اسیر و آواره شدند و کشور بزرگ ایران از استقلال افتاد.»

 «محمدتقی سرمدی، متولد سال 1331، پس از پایان تحصیلات، علاوه بر فعالیت در بخش خصوصی بیشتر هم و توجه خود را بر انجام بنیادین و نشر آثار ماندگار پژوهشی و تاریخ پزشکی و فرهنگی متمرکز کرده است. حاصل تلاش مستمر ایشان انتشار حدود یک‌صد و پنجاه عنوان کتاب و قریب یک‌صد مقاله است. سرمدی به‌عنوان کارشناس، در شبکه سرتاسری و شبکه جهانی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته است.

همکاری گسترده با سازمان‌های غیردولتی(N.G.O)  و حضور فعال در عرصه‌ی مطبوعات به‌عنوان مدیرمسئول، خبرنگار کارشناس و ارائه‌ی مقاله از دیگر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و علمی وی محسوب می‌شود. محمدتقی سرمدی با بسیاری از انجمن‌های علمی و فرهنگی بین‌المللی در برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها و کنفرانس‌ها همکاری گسترده‌ای داشته است. او در دو کنگره‌ی جهانی در تهران، امارات متحده‌ی عربی (دبی) که توسط انجمن طب اسلامی آمریکای شمالی (IMANA) و انستیتو بین‌المللی طب اسلامی (IIIM) برگزارشده، به‌عنوان عضو رسمی شرکت داشته و مقالاتشان در نشریات رسمی بین‌المللی به زبان انگلیسی و فارسی چاپ و منتشر شده است.»

فهرست

جلد اول : از آغاز تا پایان دوره ساسانیان
جلد دوم : از پایان ساسانیان تا واپسین دم صفویه
جلد سوم : نادرشاه افشار و کریم خان زند تا قتل لطفعلی خان زند و آغا محمد خان قاجار
جلد چهارم : از قاجاریان تا بمباران مجلس
جلد پنجم : از استبداد صغیر تا پایان کار قاجاریان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شاه کشی ، پنج جلدی

  • ناشر: سرمدی
  • کد کتاب: 114314 - 104/2
  • موجودی: در انبار
  • 7,500,000ریال
  • 6,400,000ریال

برچسب ها: محمدتقی سرمدی, ناصر پویان, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ مشروطه, مشروطه, تاریخ شاهان ایران, صفویان, قاجار, کتاب شاه کشی