کتاب شاه عباس کبیر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات کتاب پارسه

شاه عباس کبیر

نویسنده: مریم نژاد اکبری مهربان
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 334
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

شاه عباس چون از ابتدای دوران کودکی در دارلسلطنه هرات بود علیقی خان لَلِه و طایفه شاملو تربیت و رشد یافته، خواستار ایشان بود، چون در جنگ علیقلی خان لَلِه ( مربی شاهزادگان و فرزندان اعیان و اشراف) شاملو از مرشد قلی خان استاجلو شکست خورد شاه عباس به مشهد آمده، تحت نظر مرشد قلی خان و طایفه استاجلو قرار گرفت. او از لَله گی مرشد قلی خان و در میان استاجلو بودن اکراه داشت ولی به جهت صلاح دولت، رضا به آن داد.

شاه عباس در این سال در وضعیتی به تخت سلطنت جلوس کرد که مرشد قلی خان پای های قدرت و شوکت خود را محکم کرده بود.( در آن زمان ایران هنوز وضعیت نابسامانی داشت و هرکسی تا کمی قدرت می رسید برای خود حکومتی تشکیل می داد) برخی امرای بزرگ خصوصاً پیر غیب خان استاجلو وبرادران او که از مشهد آمده بودند و از کارهای مرشد قلی خان مطلع بوده و اکراه شاه از شوکت و قدرت او فهمیده بودند، دیگر تحمل کارهای مرشد قلی خان را تاب نیاورده، با تحریک میرزا عبدالله ولد میرزا سلیمان ( که به هوس وزارت دیوان اعلی آمده بود ) کردن.

گذران دوران طفولیت در زمان سلطنت پدرش به حکومت خراسان منصوب شد و از همان کودکی تحت تربیت و سرپرستی علیقلی خان شاملو، لَله خود و طایفه شاملو قرار گرفت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شاه عباس کبیر

  • 350,000ریال
  • 280,000ریال

برچسب ها: مریم نژاد اکبری مهربان, تاریخ صفویه, شاه عباس, رمان تاریخی, داستان های تاریخی, صفویه, کتاب شاه عباس کبیر