منو
سبد خرید

شاه عباس سردار سپاه شاهسون

شاه عباس سردار سپاه شاهسون
-16 %
شاه عباس سردار سپاه شاهسون
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130535 - 116/5
  • وزن: 0.80kg
630,000 ریال
750,000 ریال

شاه عباس سردار سپاه شاهسون

نویسنده: محمدرضا صادقیان اصفهانی
ناشر: آئینه دانش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 447
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب 

حکایت ها و داستان هایی را که از زندگی و پادشاهی «شاه عباس اول » نقل می کنند ، بسیار آموزنده است ،این حکایت ها نقل شده است در میان مردم با لباس مبدل در کوچه ها و بازارها می رفته با آن ها معاشرت می نموده ، و در امور مملکت تدبیر و تامل می کرده است .اما این رفتار شاه ، در میان شاهان قبل از او بی سابقه نبوده است و معلوم می شود که شاه در احوال شاهان پیشین مطالعه داشته و از تجربه های آنان سود می جسته است .

شاه عباس یکم (زادهٔ ۹۷۸ ه‍.ق - درگذشتهٔ ۱۰۳۸ ه‍.ق / ۱۵۷۱ - ۱۶۲۹م)، معروف به شاه عباس بزرگ، نام‌دارترین پادشاه دورهٔ صفویان است. او فرزند شاه محمد خدابنده و پنجمین شاه از دودمان صفوی است که از سال ۹۹۶ ه‍.ق تا زمان مرگش، به مدت بیش از ۴۲ سال با اقتدار بر ایران شهریاری نمود. او به معماری، موسیقی، نقاشی و شعر علاقه داشت و میدان نقش جهان، عالی‌قاپو، بخش‌هایی از عمارت چهل‌ستون، چهارباغ و سی‌وسه‌پل از آثار به‌جای مانده از دوران سلطنت وی هستند.

شاه عباس فردی سخت گیر و جدی بود. هیچ گونه رحمی با متخلفین نداشت و با مجازات‌هایی بسیار سخت با آنان برخورد می‌کرد و این کار او باعث امنیت در جاده‌ها و شهرها شد. شاه عباس هنگامی به سلطنت رسید که غرب و شمال غربی ایران در تصرف دولت عثمانی بود و همچنین در شمال شرق ایران نیز خراسان جولان‌گاه ازبک‌ها شده بود.

در داخل کشور نیز طی ۱۲ سال پس از مرگ شاه تهماسب و در دوران پادشاهی شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده، قدرت شاه کاهش پیدا کرده بود. دسته‌بندی‌های قبیله‌ای قزلباشان مجدداً به شکل افزاینده‌ای بروز کرده و دوگانگی میان ترکان و تاجیکان (مردم غیر ترک) شدت پیدا کرده بود. در نتیجه این چند دستگی، هر یک از مقامات دولتی در اندیشه منافع و قدرت خویش بود و کشور دچار هرج و مرج گردیده بود. شاه عباس با اولویت بندی مشکلات متعدد توانست در طول سلطنتش سلسله صفویه را به اوج قدرت، شکوه و عظمت برساند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات