کتاب شاهد ؛ از شاه تا دخالتهای آشکار آمریکا در ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات زریاب

شاهد

نویسنده: منصور رفیع راده
مترجم: وحید ایمن
ناشر: زریاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 534
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

از شاه تا دخالتهای آشکار آمریکا در ایران ؛ خاطرات‌ منصور رفیع‌زاده‌ آخرین‌ رئیس‌ سابق‌ ساواک‌ در آمریکا

کتاب خاطرات آقای منصور رفیع زاده به دلیل مسئولیتهای بسیار کلیدی و حساس وی در تشکل «پر رمزو راز» حزب زحمتکشان، ریاست ساواک در آمریکا (از ابتدای تشکیل تا اضمحلال آن)، ارتباطات گسترده با همه اعضای خانواده پهلوی و از همه مهمتر عضویت در سیا (CIA)، سؤالات فراوانی را به ذهن خوانندگان در مورد تاریخ معاصر متبادر می سازد. در این میان محتملاً اولین سؤالی که حتی ذهن غور کننده در کتاب را نیز به خود مشغول می‌دارد، این است که چرا نویسنده خاطرات، بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای و بصراحت، عضویت خود را در سیا آشکار می‌سازد؟

از نگاه یک خواننده تیزبین، رفیع‌زاده در صورت مخفی نگاه داشتن وابستگی‌اش به یک سازمان اطلاعاتی بیگانه، قادر بود بیش از آن چه به قلم آورده است، بیان دارد. لذا برای پیدا کردن پاسخی مقرون به حقیقت برای این سؤال اساسی، ابتدا باید دریافت کدام مسئله بااهمیت‌تری موجب شده است تا نویسنده با اعتراف به جاسوسی برای بیگانگان، خود را در معرض نگاه نفرت‌آمیز نسل حاضر و نسلهای آینده قرار دهد. به عبارت دیگر، باید گفت منافع و مصالحی مشخص، رفیع‌زاده را واداشته تا رسماً اعلام کند قبل از درآمدن به استخدام ساواک، جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی آمریکا را پیشه خود ساخته است. بی‌تردید در مورد چرایی این مسئله، هر پژوهشگر تاریخ به یک جمعبندی خواهد رسید. نگارنده این سطور نیز معتقد است خط تبلیغاتی‌ای که در نگارش این کتاب دنبال شده، افشای ارتباط رفیع‌زاده را با سیا، ضروری ساخته است.

برای تحلیل دقیق این موضوع باید توجه داشت که در ماههای پایانی عمر رژیم پهلوی که دیگر همه کارشناسان سیاسی امکان آشتی ملت بپاخاسته ایران را با محمدرضا ناممکن ارزیابی می‌نمودند، یک خط تبلیغاتی در غرب بر محور جداسازی کارنامه شاه از عملکرد دولتهای حامی وی و در رأس آنها، آمریکا شکل گرفت. پذیرش عمومی این خط تبلیغاتی قطعاً به سهولت امکان نداشت، چرا که طی چندین سال ملت ایران و جهانیان شاهد و ناظر شکنجه و قتل منتقدان و کشتار دسته جمعی تظاهر کنندگان و مخالفان استبداد بودند و آمریکا را صرفاً در پیدایش حاکمیت استبدادی از طریق کودتا دخیل نمی‌پنداشتند، بلکه بحق بر این باور بودند که رژیم پهلوی بدون حمایت کاخ سفید قادر به ارتکاب چنین اعمال ضدانسانی و تخریب بنیادهای استقلال کشورنبود. بنابراین باید با تلاش همه جانبه اینگونه وانمود می شد که دستگاه اطلاعاتی آمریکا توسط سیستم اطلاعاتی شاه گمراه می‌شده است! به عبارت دیگر، مردم باید می‌پنداشتند که واقعیتهای تلخ ناشی از خودکامگی و درنده‌خویی شاه، هرگز به اطلاع تصمیم سازان در ایالات متحده نمی‌رسیده و تداوم حمایت بی‌دریغ آنان از دستگاه استبداد حاکم در تهران ناشی از نوعی بی‌اطلاعی بوده است! 

در کتاب حاضر، منصور رفیع‌زاده آخرین رئیس سابق ساواک در آمریکا، همچنین افسر رابط ساواک با دو سازمان FBIو CIA، خاطرت خود را به رشته تحریر درآورده و طی آن گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران به ویژه نقش و دخالت آمریکا در ایران را به تصویر کشیده است .کتاب از هفت بخش و چهل و چهار فصل تشکیل شده است .

فهرست 

کرمان :فقر و مهمان‌نوازی
دانشگاه تهران
شوک فرهنگی در ایالات متحده
ملاقات با جان.اف. کندی و پیوستن به ساواک
اشرف
اسرار تاریک زندگی خصوصی شاه
کودتا علیه شاه
دکتر بقایی
تیمسار اویسی
اعدام سه رئیس سابق ساواک
اشغال سفارت آمریکا در تهران
رضا ولیعهد
در گذشت شاه در مصر
مذاکرات مربوط به فروش اسلحه
و ...

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شاهد ؛ از شاه تا دخالتهای آشکار آمریکا در ایران

  • ناشر: زریاب
  • کد کتاب: 71571 - 15/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: منصور رفیع راده, وحید ایمن, محمدرضا شاه, پهلوی, ساواک, ایران و امریکا, کتاب شاهد ؛ از شاه تا دخالتهای آشکار آمریکا در ایران