کتاب شام زیر درختان بلوط و داستان های دیگر از نویسندگان فرانسه ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب داستان کوتاه - نمایشنامه انتشارات

شام زیر درختان بلوط و داستان های دیگر از نویسندگان فرانسه

 

مروری بر کتاب

«درباره تاریخچه داستان کوتاه در فرانسه نظر واحدی وجود ندارد. به عقیده برخی اواخر قرون وسطا از پیدایش این نوع نشان دارد و در این زمان است که داستان کوتاه جایگزین انواع حکایت‌های کوتاه که هر نوع نام خاص خود را دارد می‌شود. ولی جهش واقعی آن به قرن شانزدهم و زمانی مربوط می‌شود که ملکه ناوارِ مجموعه داستان – قصه‌ای می‌آفریند که در آن، در کنار سرگذشت‌های بی‌رویه میراثِ قرون گذشته، داستان‌های جدی و پر وقاری جای می‌گیرند که در آن‌ها «لطیفه»های بی پرده جای خود را به تحلیل‌های روانی می‌دهند.

ترجمه داستان‌های نمونه سروانتس به زبان فرانسوی که دو سال بعد از آن صورت می‌گیرد، بر داستان‌نویسی فرانسه تأثیر به‌سزا می‌گذارد. هر چند داستان کوتاه آن زمان از لحاظ موضوع و ترکیب به میزان قابل توجهی با رمان دارای پیوند است… دوران شکوفایی داستان کوتاه فرانسوی در قرن نوزدهم فرا می‌رسد. از رمان‌نویسان بزرگ این قرن کمتر کسی به داستان کوتاه روی نمی‌آورد و برخی چون استاندال، بالزاک، زولا، ساند، گوتیه… و حتی شاعر و نمایشنامه‌نویس بزرگی چون موسه که رمان‌نویسی‌اش در مقایسه با شعر و آثار نمایشی‌اش در درجه دوم قرار می‌گیرد از این وسوسه به دور نمی‌مانند. نویسندگانی چون مریمه و به‌خصوص موپاسان که هجده مجموعه داستان کوتاه به چاپ می‌رساند به مثابه متخصصان «نوول»نویسی روی می‌مایند.»

در این اثر که به ادبیات فرانسه از سال 1783 تا 1953 پرداخته شده، صنعوی ابتدا نویسنده‌ای را معرفی و سپس به یک یا چند داستان از او پرداخته است. در جلد یک این اثر که به ادبیات بین سال‌های 1783 تا 1884 فرانسه پرداخته شده، داستان‌هایی از نویسندگان مطرح فرانسوی مانند استاندال، آلکساندر دوما، ویکتور هوگو و امیل زولا آمده است.

در پشت جلد دوم این اثر نیز می‌خوانیم: «داستان کوتاه فرانسوی در قرن نوزدهم که دوران شکوفایی است، به‌خصوص از دو رگه آشکارا متضادِ «رآلیسم» و «فانتاستیک» بهره‌برداری می‌کند و چندان موضوعی هم نیست که موردِ استفاده‌اش قرار نگیرد و هر لحنی هم در خلقِ آن به کار گرفته می‌شود. در همین قرن است که مدون‌ترین نظریه‌های مربوط به داستان کوتاه پدید می‌آید و داستان کوتاه به مثابه یک «ژانر» ادبی روی می‌نماید.

پدیدآوردنده
نویسندهگروه نویسندگان
مترجمقاسم صنعوی
ناشردوستان
وضعیت کتاب
وضع ظاهرینو
مشخصات
زبان کتابفارسی
تعداد صفحه1194
اندازه و نوعرقعی گالینگور روکشدار
سال انتشار1395
دوره چاپ1

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شام زیر درختان بلوط و داستان های دیگر از نویسندگان فرانسه ؛ دو جلدی

  • کد کتاب: 74786
  • موجودی: در انبار
  • 950,000ریال
  • 855,000ریال

برچسب ها: قاسم صنعوی, داستان های فرانسوی, ادبیات فرانسه, نویسنگان فرانسوی, کتاب شام زیر درختان بلوط و داستان های دیگر از نویسندگان فرانسه ؛ دو جلدی