منو
سبد خرید

شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل

شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل
شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل
شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل
شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل
شاعر آینه ها ؛ بررسی سبک هندی و شعر بیدل
  • موجودی: موجود
  • مدل: 151214 - 88/5
  • وزن: 0.50kg
  • JAN: keynaz
650,000 ریال

شاعر آینه ها

نویسنده: محمدرضا شفیعی کدکنی
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 338
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو


مروری بر کتاب

بررسی سبک هندی و شعر بیدل

شاید نام بیدل در میان شاعران فارسی زبان در ایران چندان پرآوازه نباشد ولی با کلیدهایی مانند تصاویر پارادوکسی ، حس آمیزی ، وابسته های عددی ، تجرید و تشخیص و همچنین معرفی فرهنگ تداعی های (خوشه های خیال- شبکه تصویرها) بیدل که دکتر کدکنی در اختیار خواننده قرار داده اند و همچنین گزینش 282 غزل و شصت رباعی از میان انبوه (حدود صد هزار بیت ) اشعار بیدل در "شاعر آینه ها"، پس از سالیان نام این شاعر توانا را در ایران زنده شده است.

آنچه در این کتاب می خوانید این است که اگر برای هر یک از شیوه های شعر فارسی، بخواهیم نماینده ای برگزینیم که تمام خصایص آن شیوه را بگونه های آشکارا در اثار خویش نمایش دهد بیدل را باید نماینده تمام عیار اسلوب هندی بشمار آوریم زیرا این گوینده پرکار و نازک اندیش قرن یازدهم و دوازدهم ، راه و رسمی را که پیشینیان او، از یکی دو قرن پیش از او، بنیاد نهاده بودند با مجموعه اثار خویش به مرحله ای رسانید که هر یک از خصایص شعری گویندگان این اسلوب را باید به گونه ای روشن تر و مشخص تر در اثار او جستجو کرد.

هر یک از ویژگیهای این شیوه شاعری، که در ایران به نام «هندی»، «اصفهانی» یا «صفوی» خوانده شده، در شعر بیدل بحالت افراطی و اغراق امیز آن درامده و از انجا که این مرحله از شعر، با مقدماتی خاص و با حرکتی تاریخی و اندکی تاثیرات جو جغرافیایی و عواملی از این گونه، اغاز شده بود برای مردم محیط و روزگار او جلوه ای طبیعی و خوشایند داشت چرا که ذوق زمانه در جهتی حرکت می کرد که بسیاری ازموازین اصلی هنر و بنیادهای نقد ادبی فراموش می شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات