كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
شاعران و نویسندگان امریکای لاتین

شاعران و نویسندگان امریکای لاتین

نويسنده: ابوالقاسم اسماعيل پور
ناشر: به نشر
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 283
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1369 


مروری بر کتاب

بر اساس راهنماي ادبي انتشارات پنگوئن - كتابشناسي ادبيات امريكاي لاتين

امریکای لاتین مملو از استعدادهای ادبی بزرگ است و نویسندگان این قاره جوایز مهمی را از آن خود کرده اند و نام خود را در ادبیات دنیا به ثبت رسانده اند...


گابریل گارسیا مارکز از کشور کلمبیا

زمانی که از برنده جایزه نوبل اهل امریکای لاتین سخن به میان می آید، احتمالا نام گابریل گارسیا مارکز بیش از همه به ذهن خطور می کند. این نویسنده کلمبیایی که در سال 2014 از دنیا رفت، نیروی ادبی مهمی در دنیا به شمار می آید و مشهورترین رمان وی به نام "صد سال تنهایی" و "عشق سال های وبا" خوانندگان سراسر دنیا را جذب کرده است.

گارسیا مارکز به دلیل ترکیب کردن جادو و رئالیسم مشهور است و کار نویسندگی خود را به عنوان گزارشگر روزنامه آغاز کرد. شاهکار "صد سال تنهایی" به وی شهرت بین المللی داد و همچنین جایزه نوبل را در سال 1982 به ارمغان آورد. این رمان داستان خانواده Buendia را در دهکده ای خیالی به تصویر می کشد که در رمان در ساحل کلمبیایی کارائیب قرار دارد، یعنی جایی که گارسیا مارکز در آنجا متولد و بزرگ شد.

او بین مردم کشورهای امریکای لاتین با نام گابو یا گابیتو مشهور بود و از آثار مارکز به خاطر نثر غنی آن در منتقل کردن تخیلات سرشار نویسنده به خواننده ستایش شده است. اما برخی از منتقدان، آثار وی را اغراقی آگاهانه و توسل به افسانه و ماوراء طبیعت برای گریز از ناآرامی و خشونت‌های جاری در کلمبیای آن دوران می ‌دانند.

ناآرامی و خشونت ‌های سیاسی، خانواده به عنوان یک عنصر وحدت بخش، ترکیب آن با شور مذهبی و باور به فراطبیعت روی هم رفته سبک ادبی شاخص مارکز را به هم بافته ‌اند.

اوکتاویو پاز از کشور مکزیک

اوکتاویو پاز در شهر مکزیکو سیتی و در خانواده ای اسپانیایی و مکزیکی های بومی به دنیا آمد. وی در نوجوانی نخستین کتاب شعرش را در سال 1933 منتشر کرد. پاز تحت تاثیر جنبش های سورئالیسم و مدرنیسم آثاری مانند "تو در توی تنهایی"(1950) را نوشت که میراث قوم آزتک در مکزیک را کنکاش می کند و این که تنهایی به چه شکلی است.

تأثیر تمدنهند  را می‌توان در کتاب‌های متعددی که پاز طی مدت اقامت خود در آنجا نوشته، مشاهده کرد. در سال 1980 دانشگاه هاروارد به او دکترای افتخاری اهدا کرد و در سال 1981 مهم‌ ترین جایزه ادبی اسپانیا یعنی جایزه سروانتس نصیب وی شد.

سرانجام در سال 1990 آکادمی ادبیات سوئد جایزه نوبل ادبیات را به اوکتاویو پاز شاعر سرشناس مکزیکی به پاس نیم قرن تلاش در زمینه شعر و ادبیات مکزیک اهدا کرد. او در آنجا سخنرانی مهمی درباره «در جستجوی اکنون» ایراد کرد.

پاز معتقد است عشق و زبان می ‌توانند ابزاری را برای کسب یگانگی و یکپارچگی در انسان پدید آورند. وی در میان برندگان جایزه نوبل در ادبیات، جایگاه بلند و یگانه‌ ای دارد و تقریبا همگان در سراسر جهان از انتخاب او برای جایزه نوبل خشنود شدند.

پاز می‌نویسد: "شاعری نه اخلاقی و نه غیر اخلاقی است، نه عادلانه و نه ناعادلانه، نه صحیح و نه غلط، نه زشت و نه زیبا. فقط سرودن از تنهایی است یا از با هم بودن". اکتاویو پاز، شاعر و نویسنده ای است که کنکاش فکری خود در زمان و مکان را با کلام و شعر آغاز کرد، به سیاست و فرهنگ پرداخت، رازهای زندگی درونی و اجتماعی بشر را جستجو کرد و به حدی از غنا و پیچیدگی رسید که به سختی می توان گفت حرفه او چه بود.

ماریو بارگاس یوسا از کشور پرو

ماریو بارگاس یوسا، در تاریخ 28 مارس سال 1936 در پرو به دنیا آمد. یوسا بیست ساله بود که اولین داستانش منتشر شد که داستان کوتاهی بود به نام"سر دسته ها". در سال 1963 اولین رمان وی به نام "دوران قهرمان" منتشر شد که ماجرای دخالت نظامیان در عرصه سیاست و تبعات شوم اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن را توصیف می کند. یوسا هفتم اکتبر سال 2010 برنده جایزه نوبل ادبیات شد و حدود 20 سال نام او به عنوان یکی از کاندیداهای این جایزه مطرح بود.

این نویسنده سیاست پرو را به عنوان درونمایی هایی در بسیاری از رمان هایش مطرح کرده است. یوسا همراه با نوشتن رمان برای دهه ها، ستون نویس روزنامه، مقاله نویس و نمایش نامه نویس بوده است. وی یکی از مهمترین رمان‌ نویسان و مقاله‌ نویسان معاصر امریکای جنوبی  و از معتبرترین نویسندگان نسل خود است
 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شاعران و نویسندگان امریکای لاتین

  • ناشر: به نشر
  • کد کتاب: 81403 - 11/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ابوالقاسم اسماعيل پور, ادبیات امریکای جنوبی, ادبیات آمریکای لاتین, آمریکای لاتین, مقالات ادبی, نقد ادبی, داستان های آمریکا لاتین, کتاب شاعران و نویسندگان امریکای لاتین